Trzęsienie ziemi w Nowej Zelandii. Fot. PAP/EPA.

Potężne trzęsienie ziemi w Nowej Zelandii

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Potężne trzęsienie ziemi o sile 7,8 w skali Richtera nawiedziło dziś w nocy czasu lokalnego środkową część Nowej Zelandii, niecałe 100 km od miasta Christchurch. Władze wydały ostrzeżenie przed tsunami.

Na tę chwilę nie ma potwierdzonych informacji o ofiarach. Wstrząsy były jednak odczuwalne na terenie całego kraju. W niektórych regionach nie ma obecnie prądu. Służby ostrzegły obywateli przed możliwymi wstrząsami wtórnymi.

Według amerykańskich służb geologicznych USGS trzęsienie ziemi miało magnitudę 7,8, a według nowozelandzkich władz – 6,6. Wstrząsy nastąpiły dwie minuty po północy czasu lokalnego (godz. 12:02 czasu polskiego) na północny wschód od Christchurch.

Po pierwszym, bardzo silnym wstrząsie, doszło do kilku wtórnych o mniejszej sile. Miały magnitudę wynoszącą odpowiednio 6.2, 5.7 i 5.8.

Na terenie całego kraju ucierpiało wiele budynków mieszkalnych. Do zniszczeń doszło również na ulicach Wellington, stolicy Nowej Zelandii.

Na oceanie doszło do utworzenia się fali tsunami. Pierwsza fala uderzyła w północno-wschodnią część Nowej Zelandii. Służby zalecają mieszkańcom, aby trzymali się zdala od plaż i udali się na wyżej położone tereny wyspy. Niestety zagrożenie tsunami może obowiązywać nawet przez wiele godzin.

Nowa Zelandia leży w tzw. „pacyficznym pierścieniu ognia”, gdzie bardzo często dochodzi do trzęsień ziemi i erupcji wulkanicznych.

pacific_ring_of_fire-svg

Fot. PAP/EPA/ROSS SETFORD

Galeria (3 zdjęcia)
Potężne trzęsienie ziemi w Nowej Zelandii
6 (100%) 3 ocen.

Zobacz także
Wasze komentarze