PAP/Wojciech Pacewicz

Prezydent Duda na KUL: nasza cywilizacja wiele zawdzięcza chrześcijaństwu

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Nasza cywilizacja wiele zawdzięcza chrześcijaństwu, a my współcześni Polacy podejmujemy każdy cząstkę odpowiedzialności za własne suwerenne państwo i za cywilizację chrześcijańskiego zachodu – mówił prezydent Andrzej Duda w niedzielę w Lublinie.

Prezydent podczas uroczystej inauguracji nowego roku akademickiego na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, który obchodzi stulecie istnienia, wygłosił wykład inauguracyjny „Wyzwania dla Polski w stulecie odzyskania niepodległości”.

„W naszych czasach warto podkreślać, jak wiele nasza cywilizacja, cywilizacja ludzi Zachodu, zawdzięcza chrześcijaństwu. Począwszy od fundamentalnych pojęć filozoficznych, które porządkują nasze rozumienie siebie samych i świata wokół, tak jak koncepcja czasu linearnego, historii jako mającej sens, zmierzającej ku celowi, przez uznanie człowieka za osobę, która posiada autonomiczną wartość, jest podmiotem, a skończywszy na ideałach powszechnej wolności, równości braterstwa ludzi oraz praw i wolności każdego człowieka. Wszystko to ma swoje źródła w chrześcijaństwie” – powiedział Duda.

Prezydent podkreślił, że KUL przez sto lat swojego istnienia był „ostoją, strażnikiem, a nade wszystko świadectwem tej właśnie prawdy i mądrości”, które też „legły u podstaw suwerennej Polski odrodzonej w 1918 r.”.

„Teraz my, współcześni Polacy, po upływie całego wieku podejmujemy, każdy swoją cząstkę, odpowiedzialności za naszą wolną Ojczyznę, za własne suwerenne państwo, Rzeczpospolitą, za Kościół polski i powszechny, za całą cywilizację chrześcijańskiego Zachodu” – powiedział prezydent.

„Chcemy iść dalej przez dzieje, niosąc nasze dziedzictwo i tożsamość. Na skrzydłach wiary i rozumu, unosząc się ku kontemplacji prawdy, w myśl jednej z najważniejszych encyklik św. Jana Pawła II, a zarazem ze wskazaniami z jego pierwszej encykliki +Redemptor hominis+ chcemy budować państwo, społeczeństwo, świat, oparte na zasadach prymatu i pierwszeństwa etyki przed techniką, osoby przed rzeczą, ducha przed materią” – mówił prezydent Duda.

Tłumaczył, że przywołuje te główne elementy nauczania papieża Polaka, gdyż „ich źródło bije na KUL-u”, gdzie rodziła się i rozwijała myśl filozoficzna i społeczna. „Jednocześnie zaś wskazuję na nie, gdyż jestem przekonany, że są aktualną i nieomylną busolą na naszej drodze przez historię” – podkreślił prezydent.

Zobacz także
Wasze komentarze