Fot. wikipedia

4 objawienia świętego Michała Archanioła

3 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Święty Michał Archanioł ukazał się cudownie cztery razy. Przeczytajcie, w jaki sposób doprowadził do ustanowienia swojej własnej bazyliki, Sanktuarium Świętego Michała Archanioła.

Pierwsze objawienie św. Michała

Legenda mówi o pewnym bogatym człowieku o imieniu Gargano, który hodował zwierzęta. Jeden z jego byków uciekł. Rozzłoszczony na zwierzę hodowca znalazł je spokojnie pasące się przed jaskinią. Wystrzelił do niego zatrutą strzałę.

Strzała odwróciła się i uderzyła go. Gargano był tak zaskoczony, ale też przestraszony tym, co się stało, że opowiedział o tym biskupowi.

W tych okolicznościach biskup zarządził trzy dni modlitwy i postu. Ostatniego dnia biskupowi ukazał się święty Michał Archanioł i powiedział:

 Dobrze zrobiłeś, prosząc Boga, by objawił ci to, co było ukryte przed ludźmi. W sposób niewytłumaczalny tego człowieka uderzyła jego własna strzała, by stało się jasne, że wszystko to dzieje się z mojej woli.

Jestem Archaniołem Michałem i zawsze przebywam w obecności Boga. Jaskinia jest dla mnie święta. A ponieważ postanowiłem chronić to miejsce i jego mieszkańców na ziemi, chciałem w ten sposób zaświadczyć, że jestem tutaj obecny i działam jako patron i opiekun.

Tam, gdzie skała jest otwarta, grzechy ludzi można wybaczyć. Wszystko, o co się pomodlicie tutaj, zostanie spełnione i udzielone przez Boga. Idźcie więc na górę i poświęćcie jaskinię kultowi chrześcijańskiemu.

Biskup nie posłuchał świętego Michała, ponieważ wydawało mu się to nieprawdopodobne – ta jaskinia była niegdyś miejscem pogańskiego kultu.

św. Michał archanioł objawienia

Fot. wikipedia

Drugie objawienie św. Michała

Święty Michał pojawił się ponownie w 492 r. To objawienie łączy się z walką między Bizancjum a Longobardami z lat 662-663, w czasie której Grecy zaatakowali Sanktuarium Gargano. Książę Benewentu Grimoaldo I przybył, by bronić sanktuarium.

Kroniki mówią:

[…] A potem, tej samej nocy, która poprzedziła dzień bitwy, św. Michał ukazał się w wizji biskupowi (Lorenzo Maiorano), mówiąc, że modlitwy zostały wysłuchane, obiecuje być obecny i ostrzega, by walczyć z wrogami w czwartej godzinie dnia.

Książę Benewentu pokonał Greków i obronił sanktuarium 8 maja, a bitwie towarzyszyły trzęsienia ziemi, pioruny i błyskawice – poddają kroniki.

8 maja obchodzony jest obecnie w Kościele katolickim jako święto rocznicy objawień św. Michała Archanioła.

Założenie sanktuarium świętego Michała i trzecie objawienie

Po zwycięstwie Grimoaldo biskup Maiorano spełnił prośbę świętego Michała i postanowił poświęcić mu sanktuarium.

Jednak Święty Michał pojawił się ponownie i powiedział do biskupa Siponto:

Nie jest twoim zadaniem poświęcić mi bazylikę. Ja, który ją założyłem, sam ją poświęciłem. Ale idź do tego miejsca i oddaj się pod moją opiekę.

Biskup Lorenzo, siedmiu biskupów Apulii, duchowieństwo z Sipontino i lud udali się na świętą górę. Według strony internetowej bazyliki, cud się wydarzył podczas ich podróży.

Niektóre orły rozpostartymi skrzydłami chroniły biskupów przed promieniami słońca. Gdy dotarli do groty, znaleźli wzniesiony tam ołtarz przykryty cynobrowym pallium i zwieńczony krzyżem. Ponadto, jak mówi legenda, znaleźli w skale ślad świętego Michała.

Bazylika ta znana jest również jako „Bazylika Niebiańska”, ponieważ poświęcił ją sam święty Michał.

Fot. wikipedia

Czwarte objawienie

W 1656 r. południowe Włochy doświadczyły straszliwej plagi. Biskup Alfonso Puccinelli uciekł się więc do modlitwy i postu i poprosił o wstawiennictwo świętego Michała.

Podczas modlitwy poczuł trzęsienie ziemi i wtedy ukazał mu się święty Michał „w olśniewającym blasku i nakazał mu błogosławić kamienie swojej jaskini, rzeźbiąc na nich znak krzyża i litery MA (Michał Archanioł).

Święty Michał Archanioł obiecał, że każdy, kto z oddaniem będzie trzymał przy sobie te kamienie, będzie odporny na zarazę.

I rzeczywiście tak się stało święty Michał ocalił miasto i każdego, kto poprosił o uzdrowienie.

Te kamienie są obecnie uważane za relikwie św. Michała i są z powodzeniem wykorzystywane do egzorcyzmów.

Biskup nakazał później zbudować pomnik św. Michała. Pomnik stoi na balkonie pokoju, w którym ukazał mu się św. Michał.

Zobacz także
Wasze komentarze