Fot. pixabay

Chcesz mieć prawdziwych przyjaciół? Nie możesz o tym zapomnieć 

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

wirtualnym świecie mamy wielu „przyjaciół”, choćby na Facebooku. Czasami wystarczy, że wymienimy kilka wiadomości albo polubimy ich zdjęciaJednak głębokich relacji w realu nie buduje się już tak łatwo. Co jest ważne w pielęgnowaniu prawdziwej przyjaźni? 

Zrobisz jak chcesz, ale… 

Nie zawsze w życiu wszystko układa się zgodnie z planem. Gdy przyjaciele zwierzają ci się ze swoich kłopotów, zastanawiasz się, jak im pomóc. Poświęcasz czas, udzielasz porad, a oni z uwagą wysłuchują Twoich wskazówek… Jednak ostatecznie robią zupełnie odwrotnie. I mają do tego prawo. Przyjaciele nie muszą postępować tak jak chcesz i nie należy się z tego powodu obrażać. Ks. Marek Dziewiecki wielokrotnie mówił, że dojrzały przyjaciel jest wierny niezależnie od tego, czego dowie się o drugiej osobie. 

Do przyjaźni trzeba dwojga  

Niektórzy potrzebują więcej uwagi, inni mniej, ale zastanów się, czy relacja, którą rozwijasz, nie pomija potrzeb drugiej strony. W przyjaźni nie ma na stałe ustalonych ról: ty mi zawsze pomagasz, a ja tylko od ciebie biorę i nic nie daję od siebie. Przyjaciel nie jest zawodowym psychoterapeutą. W tej relacji jesteście równi. Drugiej osobie też należy się uwaga. 

Fot. pixabay

Dobrze wyjdziecie tylko na zdjęciu? 

Miło razem świętować sukcesy, chodzić na imprezy oraz wspominać wspólne szkolne lata. Jednak to nie takie momenty pokazują, czy łączy was przyjaźń. Relacja weryfikuje się, gdy masz gorsze dni, ale wiesz, że w tych chwilach możesz liczyć na wsparcie drugiej osoby, gdyż Twój los nie jest jej obojętny. I nie chce ona za to żadnej rekompensaty, bo robi to bezinteresownie. 

Wróg każdej relacji 

Na szczęście życie człowieka to nie tylko upadki, ale też wzloty. Wtedy trzeba świętować – najlepiej z bliskimi. Prawdziwy przyjaciel szczerze cieszy się z sukcesów drugiej strony oraz motywuje ją do stawania się coraz lepszą osobą. A zazdrość? Niepostrzeżenie niszczy każdą relację, także przyjaźń. 

Gdy język świerzbi… 

Przyjaciel zawiódł Twoje zaufanie i w ogóle nie rozumiesz jego postępowania… Nad waszą relacją zawisły ciemne chmury. Co wtedy możesz zrobić? Lepiej szczerze porozmawiać z przyjacielem zamiast obgadywać go za plecami. Chcesz powiedzieć o nim coś nieżyczliwego? Lepiej ugryź się w język.  

Wypijmy za błędy 

Nikt nie jest doskonały, a nasze relacje z bliskimi często kuleją. Psychologowie mówią, że w przyjaźni pierwszym gwoździem do trumny jest brak zaufania oraz szczerego dialogu. Dobrze jest rozmawiać o tym, co nas boli, ale też pamiętać o przebaczeniu, bo nikt nie jest bez wad, także twój przyjaciel. Daj mu szansę. Daj szansę waszej przyjaźni.  

[Zobacz też: 10 najpiękniejszych cytatów o przyjaźni]

Zobacz także
Wasze komentarze