Najlepsze „katoapki”

3 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Korzystasz ze smartfona? Sprawdź dzięki jakim aplikacjom możesz ułatwić sobie codzienną modlitwę i funkcjonowanie w życiu Kościoła.

Dożyliśmy czasów, w których urządzenia mobilne nie odstępują nas nawet na krok. To razem z nimi chodzimy spać, budzimy się i spędzamy większość wolnego czasu. Wraz z rozwojem działania smartfonów i tabletów obserwujemy wzrost liczby różnego rodzaju aplikacji, dzięki którym możemy rozszerzyć funkcjonalność danego urządzenia. Są to już nie tylko kalendarz czy mapy, ale także liczniki kroków lub „przypominacze”. Czy katolickie aplikacje również są warte naszej uwagi i pomogą nam w codziennym praktykowaniu wiary? 

Przygotowując ten materiał, pobrałem na swój smartfon kilkanaście różnego rodzaju apliekacji, z których udało mi się wybrać siedem najbardziej wartych uwagi.  

Pierwszą z nich, która prawdopodobnie zasługuje na najwyższą notę, jest aplikacja „Pismo Święte” od dewelopera Starmedia, bazująca na Biblii Tysiąclecia Wydawnictwa Pallottinum. W „Piśmie Świętym” znajdziemy nie tylko sam tekst Biblii, ale także czytania wybrane na dany dzień, brewiarz, modlitwy, słownik pojęć biblijnych, notkę o patronie danego dnia, a nawet najnowszy tweet z konta Papieża Franciszka. Aplikacja jest w pełni darmowa. 

Bardzo ciekawą propozycją jest „Twoja Parafia” (Sirocco Mobile). Niestety obecnie funkcjonuje tylko w niektórych parafiach metropolii warszawskiej. Aplikacja bardzo prosta w obsłudze, umożliwia otrzymywanie powiadomień o bieżących sprawach parafii i grup parafialnych funkcjonujących w jej obrębie, przeglądanie zdjęć z wydarzeń odbywających się w kościele oraz sprawdzić wszystkie najpotrzebniejsze informacje, takie jak godziny odprawiania Mszy św. czy dane kontaktowe księży. Czekam na dalszy rozwój „Twojej parafii” i połączenia za jej pomocą jak największej liczby wspólnot.

Niedawno powstałą „apką” jest Drogowskaz Archidiecezji Poznańskiej. Dzięki temu programowi nie musimy już nigdy więcej tracić czasu na przeszukiwanie stron internetowych konkretnych parafii, a możemy bezpośrednio sprawdzić lokalizację najbliższego kościoła, a nawet godziny odbywania się mszy świętych, spowiedzi i innych nabożeństw takich jak Drogi Krzyżowe czy Gorzkie Żale. Dzięki modułowi Caritas jesteśmy w stanie wesprzeć rozmaite inicjatwy modlitwenie, ale także finansowo i poprzez wolontariat. 

Catholic Encyclopedia dystrybucji Olega Shukalovicha to zbiór pojęć, postaci i innych haseł związanych z katolicyzmem. Wszystkie zostały ułożone alfabetycznie i zebrane w formie encyklopedii. Umożliwia nam to bezpośrednie sprawdzenie interesującej nas kwestii – odpowiedź, którą otrzymamy ze względu na kompleksowość będzie niezwykle precyzyjna i wystarczająca. 

Aplikacja Laudate (Ayca Soft) to rozszerzona wersja „Pisma Świętego”. Oprócz funkcji proponowanych przez „konkurenta” ma wiele więcej możliwości. Za jej pomocą mamy dostęp do kalendarza świąt religijnych, katechizmu, mediów katolickich, dokumentów Kościoła czy mszału. Znajdziemy także zbiór modlitw w języku łacińskim, a za jej pomocą można wykonać też rachunek sumienia. 

Któż nie chciałby zrobić sobie selfie z papieżem Franciszkiem? Zdajemy sobie jednak sprawę z tego, jakie to trudne. Na szczęście nie musimy specjalnie udawać się w tym celu do Watykanu i szukać sposobności, która może nigdy nie nadejść. Z pomocą w realizacji tego marzenia przychodzi aplikacja Pope Selfie. Ma niezwykle prosty interfejs, którego całość sprowadza się jedynie do przycisku umożliwiającego wykonanie fotografii. Skorzystaj i pochwal się przed znajomymi swoją niezwykłą zdobyczą. Apliakcję zaaprobowała ekipa naszej redakcji.

Vatican.va to oficjalna aplikacja informacyjna Stolicy Apostolskiej. Oprócz relacji z bieżących wydarzeń posiada funkcję przewodnika rzeczywistego i wirtualnego po terenie całego Watykanu. Jeżeli więc interesują Cię newsy z Bazyliki Świętego Piotra lub akurat jesteś w Rzymie i szukasz dobrego przewodnia, pobierz aplikację Vatican.va! 

Życie bez urządzeń mobilnych jest trudne. Jak widać, proponują one nie tylko wsparcie w uprawianiu różnorakich sportów czy organizacji dnia, ale także umożliwiają także praktykowanie wiary. Idź z duchem czasu i sprawdź proponowane przez nas aplikacje!

Zobacz także
Wasze komentarze