Fot. pixabay

RODO wymusza zmianę w sakramencie spowiedzi. Bez tej formułki twoja spowiedź jest nieważna! 

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Okazuje się, że nowe wytyczne dotyczące ochrony danych osobowych będą miały swoje przełożenie na wszystkie sakramenty. Episkopat Polski przygotował specjalną formułkę, którą należy wypowiedzieć w trakcie sakramentu pokuty.  

RODO, czyli rozporządzenie o ochronie danych osobowych spowodowało wprowadzenie nowych procedur w urzędach, ale także w Kościele. Administratorem danych w działalności Kościoła jest, z zachowaniem odpowiednich norm Kodeksu Prawa Kanonicznego oraz statutów wewnętrznych, np. parafia, diecezja, prowincja zakonna lub dom zakonny. Wiąże się to z konkretnymi wytycznymi, do których muszą stosować się proboszczowie lub przełożeni zakonni. Aby nasze dane były chronione konieczne jest jednak podpisanie lub wypowiedzenie przez nas klauzuli zabezpieczającej nasze dane przed ujawnieniem ich osobom trzecim. 

Chodzi między innymi o sakrament spowiedzi, gdzie podajemy przecież nasze najbardziej wrażliwe dane, czyli grzechy. Aby chronić prywatność musimy każdorazowo przed przystąpieniem do spowiedzi wypowiedzieć wobec kapłana następującą formułkę: 

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i moralnych w celu wyznaczenia adekwatnej pokuty, przewidzianej w Kodeksie Prawa Kanonicznego. Oświadczam, że byłem wcześniej karany (podać datę ostatniej spowiedzi). 

Dla ułatwienia wiernym prawidłowego odbycia sakramentu pokuty parafie w całej Polsce przygotują karteczki w formułką, aby penitenci mogli ją odczytać, a nie uczyć się jej na pamięć. 

Zobacz także
Wasze komentarze