Rwanda, September 15th, 2005 Marial Sanctuary, Kibeho, Holy Mass on Our Lady of Sorrow feast day From the left: Bishop Frederie Rubwejanga of the diocese Kibungo in Rwanda and Archbishop Thaddèe Ntihinyurwa of the diocese Kigali in Rwanda Project Trip of Christine du Coudray and Agnieszka Dzieduszycka

Rwanda: rząd odrzuca przeprosiny biskupów

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Rząd Rwandy uznał za nieadekwatne przeprosiny episkopatu za udział niektórych ludzi Kościoła katolickiego w ludobójstwie Tutsich i Hutu w 1994 roku. Oświadczenie hierarchów zostało wydane w niedzielę z okazji zamknięcia obchodów Roku Świętego Miłosierdzia.

„Zważywszy na skalę popełnionych zbrodni przeprosiny ze strony Watykanu byłyby dużo bardziej uzasadnione” – głosi komunikat rwandyjskiego rządu wydany w środę wieczorem. Akt episkopatu określono w nim jako „głęboko nieadekwatny”.

„Przeprosiny pozwalają jedynie naświetlić dystans, jaki dzieli Kościół katolicki od pełnego i szczerego uznania swojej odpowiedzialności moralnej i prawnej” za współudział w ludobójstwie – uważa rząd w Kigali.

„Przepraszamy za wszelkie krzywdy wyrządzone przez Kościół. Przepraszamy w imieniu wszystkich chrześcijan za wyrządzone przez nas zło w każdej formie. Żałujemy, że przedstawiciele Kościoła złamali przysięgę posłuszeństwa wobec Bożych przykazań” – głosi przesłanie rwandyjskich biskupów, które zostało w niedzielę odczytane w parafiach w całym kraju.

„Prosimy o przebaczenie za zbrodnię, która polegała na okazywaniu nienawiści naszym bliźnim z powodu ich przynależności etnicznej. Nie pokazaliśmy, że jesteśmy jedną rodziną, lecz zabijaliśmy się nawzajem” – dodano.

W oświadczeniu rwandyjscy biskupi przyznają, że członkowie Kościoła planowali i dopuszczali się zbrodni podczas masakr, w których z rąk radykałów z plemienia Hutu zginęło ponad 800 tys. Tutsich, stanowiących w kraju mniejszość, i umiarkowanych Hutu.

Po masakrze Kościół katolicki w Rwandzie przez lata opierał się próbom podejmowanym przez rząd i stowarzyszenia ocalałych, które chciały zmusić go do przeproszenia za rolę w tej tragedii. Według oficjalnego stanowiska przedstawiciele Kościoła, którzy dopuszczali się zbrodni, działali w pojedynkę.

Z relacji części ocalałych wynika, że wiele ofiar zginęło z rąk katolickich duchownych i zakonnic; rwandyjski rząd twierdzi ponadto, że wiele osób zabito w kościołach, gdzie szukały schronienia.

Przesłanie biskupów zostało celowo zaplanowano na minioną niedzielę, ponieważ tego dnia oficjalnie dobiegł końca ogłoszony przez papieża Franciszka Rok Święty Miłosierdzia.

Obecnie około połowy Rwandyjczyków to katolicy; po ludobójstwie wiele osób zwróciło się ku różnego rodzaju Kościołom zielonoświątkowym.

Rwanda: rząd odrzuca przeprosiny biskupów
6 (100%) 2 ocen.

Zobacz także
Wasze komentarze