Lublin, 02.09.2016. Polacy Bartosz Zmarzlik (kask czerwony) i Przemys³aw Pawlicki (kask niebieski) oraz Duñczycy Peter Kildemand (kask ¿ó³ty) i Anders Thomsen (kask bia³y), podczas jednego z biegów w trakcie towarzyskiego meczu ¿u¿lowego Polska – Dania, 2 bm. w Lublinie. (mgo) PAP/Tomasz Koryszko

Sejm: sporty motorowe potrzebują wsparcia

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

O określenie roli i miejsca sportów motorowych apelował podczas posiedzenia sejmowej Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki prezes Polskiego Związku Motorowego Andrzej Witkowski. Jego zdaniem ta dyscyplina potrzebuje wsparcia ze strony władz.

„Wielu czołowych zawodników świata zaczynało swoją przygodę motorową od kartingu. Także u nas, ale później pojawiają się problemy. Sport motorowy – co nie jest tajemnicą – jest drogi, wymaga wsparcia finansowego ze strony sponsorów. Prosimy o wpisanie nas na listę dyscyplin preferencyjnych, które będą miały ułatwiony do nich dostęp. Przez wiele lat nasza współpraca ze spółkami Skarbu Państwa układała się bardzo dobrze” – powiedział Witkowski.

To dyscyplina wymagająca obiektów. O budowie Narodowego Centrum Sportów Motorowych mówi się od lat, ale na razie inwestycji nie udało się zrealizować. Obecnie w Polsce istnieje tylko jeden tor wyścigowy – w Poznaniu, którego byt jest jednak zagrożony ze względu na inwestycje budowlane. W Czechach są dwa tory na których można rozgrywać zawody rangi światowej. Na Węgrzech trzy. 

„Jestem przekonany, że takie obiekty pozwolą skuteczniej walczyć z nielegalnymi wyścigami, jakie odbywają się na naszych ulicach. Pozwolą także na doskonalenie techniki jazdy, co przełoży się na wzrost bezpieczeństwa” – dodał szef PZM.

Kolejną sprawą wymagającą szybkiego rozwiązania jest kwestia współpracy PZM z organami administracyjnymi, m.in. z dyrekcjami lasów państwowych. W niektórych rejonach kraju jest wzorowa, gdzie uzyskanie zgody na zorganizowanie imprezy motocyklowej czy samochodowej nie jest „drogą przez mękę”, ale zdarza się i tak, że o porozumienie jest bardzo trudno.

Witkowski apelował także o nowelizację prawa o ruchu drogowym, w którym powinien się znaleźć zapis konkretyzujący pojęcie samochód sportowy. „Jesteśmy potęgą w sporcie żużlowym. W Polsce jest najwięcej w Europie nowoczesnych torów spełniających wszystkie, rygorystyczne wymagania związane z bezpieczeństwem” – podkreślił.

Przewodniczący sejmowej komisji Ireneusz Raś zaproponował, że wystąpi z wnioskiem o zwołanie spotkania kierownictwa PZM z przedstawicielami zainteresowanych resortów, podczas którego szczegółowo zostaną omówione wszystkie pojawiające się problemy. 

foto. PAP/Tomasz Koryszko

Sejm: sporty motorowe potrzebują wsparcia
6 (100%) 1 ocen.

Zobacz także
Wasze komentarze