SIGNIS Polska o „Klątwie”: intencją reżysera jest wywołanie konfliktu społecznego

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

„Nieskrywaną intencją reżysera oraz części środowisk teatralnych i medialnych, wyrażaną publicznie przed i po premierze, było i jest wywołanie otwartego konfliktu społecznego” – brzmi przesłane KAI oświadczenie Stowarzyszenia Komunikacji Społecznej SIGNIS Polska w sprawie kontrowersyjnego przedstawienia „Klątwa” wystawionego na deskach Teatru Powszechnego w Warszawie.

Poniżej pełny tekst oświadczenia:

Oświadczenie Stowarzyszenia Komunikacji Społecznej SIGNIS Polska w sprawie przedstawienia „Klątwa”

Solidaryzujemy się z wyrażonymi już wcześniej stwierdzeniami, że spektakl „Klątwa” wystawiany w Teatrze Powszechnym w Warszawie wypacza pojęcie sztuki i piękna, rani uczucia chrześcijan, depcze ważne dla nas symbole, przez co nosi znamiona bluźnierstwa.

Nieskrywaną intencją reżysera oraz części środowisk teatralnych i medialnych, wyrażaną publicznie przed i po premierze było i jest wywołanie otwartego konfliktu społecznego. Dziwi taka intencja u twórcy, który jako młody człowiek i uchodźca doświadczył osobiście grozy wojny oraz skutków sączenia nienawiści w umysły i serca ludzkie.

Obronę prowokacji scenicznych chęcią wywołania dialogu społecznego uważamy za przejaw skrajnego cynizmu. Wbrew oświadczeniom niektórych środowisk teatralnych, żadną miarą nie mieści się to w „działaniu dla dobra wspólnoty”.

Usprawiedliwianie po raz kolejny podobnych prowokacji rzekomą obroną wolności sztuki oznacza de facto zgodę na wydanie teatru w niewolę ideologicznie jednostronnej propagandy.

Przyłączamy się do apelu o odpowiedź poprzez promocję wartości w środkach społecznego komunikowania w myśl słów: „Zło dobrem zwyciężaj!” oraz przez modlitwę wynagradzającą.

SIGNIS Polska jest częścią ogólnoświatowego Stowarzyszenia Komunikacji Społecznej, zrzeszającego katolików pracujących w mediach i na polu edukacji medialnej. Celem organizacji jest promowanie chrześcijańskiej wizji komunikowania społecznego.

Zobacz także
Wasze komentarze