Św. Krzysztof patron kierowców – również tych na misjach

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Do świętego Krzysztofa wzdychamy, wsiadając do samochodu. Warto czasem zdać sobie sprawę, że to samo robią misjonarze… jeśli mają do czego wsiadać. 

W liturgiczne wspomnienie św. Krzysztofa obchodzimy Dzień Bezpiecznego Kierowcy. 

„Apelujemy do wszystkich kierowców – o kulturalną, ostrożną i bezpieczną jazdę! Do wszystkich uczestników ruchu – o poszanowanie dla życia, bo jest ono darem Bożym! Wówczas też będziemy mogli liczyć na opiekę patrona kierowców św. Krzysztofa, dzięki której to opiece każda podróż okaże się bezpieczna i cali wrócimy do domu, do naszych bliskich. Kierujmy się miłością na drogach! – pisze ks. dr Marian Midura, krajowy duszpasterz kierowców.

Warto dowiedzieć się ze strony internetowej swojej lub sąsiednich parafii, czy po Mszy św. w dniu dzisiejszym nie odbywa się poświęcenie pojazdów. Obchody w parafiach są częścią trwającego od niedzieli XIX Tygodnia św. Krzysztofa, w trakcie którego wezwani jesteśmy nie tylko do szczególnej uwagi na drogach, ale i do włączenia się w ewangelizację. „Kościół jest natury misyjnej. Działalność misyjna jest odpowiedzią na miłość, którą Bóg nas obdarza” – mówił bp Jerzy Mazur, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji podczas spotkania zapowiadającego Tydzień św. Krzysztofa. Jak lepiej włączyć się w ewangelizację niż wspierając misjonarzy?

Od prawie dwudziestu lat fundacja MIVA Polska zbiera fundusze na środki transportu dla misjonarzy. O tym, jak ważne jest posiadanie przez nich odpowiedniego środka transport, często mówią sami ewangelizatorzy.

Ojciec bp Eugeniusz Juretzko mówił mi o pracy w Kamerunie tak: 

„Życie misjonarza wygląda bardzo podobnie jak 50 lat temu. Na miejsca docieramy motorami, nie samochodami. Dwóch księży z mojej misji kupiło sobie po okazyjnej cenie auta i stoją, bo trudno nimi dojechać w odleglejsze i trudniej dostępne rejony”. 

Nie jest to jednak wcale reguła, o czym świadczą słowa misjonarza z Oceanii: 

Moja misyjna parafia Bariai z 30 wioskami znajduje się na wyspie Nowa Brytania, otoczonej Morzem Bismarcka. Warunki życia i pracy są bardzo trudne. Może dlatego przez ostatnie 45 lat nie było tam księdza katolickiego. Połowa wspólnot leży wzdłuż linii brzegowej i najłatwiej odwiedza się je łodzią motorową. Do innych wędruję się w góry pieszo – pisze.

Fundacja MIVA Polska podczas Tygodnia św. Krzysztofa zachęca więc do udziału w „Akcji św. Krzysztof – 1 grosz za 1 szczęśliwie przejechany kilometr na pojazdy misyjne”. Warto zastanowić się czasem, wspominając św. Krzysztofa przed odpaleniem samochodu, że to samo mogą robić misjonarze… jeśli mają do czego wsiadać.

Św. Krzysztof patron kierowców – również tych na misjach
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze