Syria: pierwsza od miesięcy pomoc

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Złożony z dziewięciu ciężarówek konwój z pomocą humanitarną dla 7,2 tys. osób dotarł w środę do Wschodniej Guty, położonej pod Damaszkiem rebelianckiej enklawy obleganej przez syryjskie siły rządowe – podały ONZ i syryjski Arabski Czerwony Półksiężyc.

To pierwszy od końca listopada konwój z pomocą, jaki dotarł do Wschodniej Guty; poprzedziły go prowadzone od miesięcy starania ONZ o uzyskanie zgody syryjskich władz na dopuszczenie konwoju i zawieszenie broni.

Zdjęcie: syryjski Arabski Czerwony Półksiężyc

Wśród dostarczonej pomocy jest ok. 1,8 mln ton artykułów medycznych zapewnionych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), w tym: antybiotyki, dializatory, insulina i leki ratujące życie, zestawy pierwszej pomocy, zestawy do leczenia zapalenia płuc oraz łóżka szpitalne – poinformowała przedstawicielka WHO w Syrii Elizabeth Hoff. Zapasy te pozwolą przeprowadzić 10 tys. zabiegów leczniczych – dodała.

Krwawy tydzień
Hoff podkreśliła, że nie wiadomo nic w sprawie 700 pacjentów oczekujących na ewakuację medyczną ze Wschodniej Guty. WHO od miesięcy zabiega o ich transport u syryjskich władz. Ubiegły tydzień był we Wschodniej Gucie najkrwawszy od 2015 roku; w tym czasie w wyniku bombardowań zginęło tam prawie 230 osób – poinformowało opozycyjne Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

Wschodnia Guta jest oblegana przez syryjskie wojska rządowe od 2013 roku i znajduje się pod ostrzałem, choć w 2017 roku włączona została do wyznaczonych przez Rosję, Iran i Turcję stref deeskalacji. Syryjskie siły rządowe wraz z sojusznikami odcięły również drogi, którymi przemycano do oblężonego regionu żywność i leki. Dla rebeliantów Wschodnia Guta to obszar o znaczeniu strategicznym. W ostatnich tygodniach reżim Asada oskarżany jest o przeprowadzenie w tym rejonie ataków chemicznych; Damaszek temu zaprzecza.

Syria: pierwsza od miesięcy pomoc
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze