Syryjskie Obserwatorium: w pobliżu Palmiry mogło dojść do ataku gazowego

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Na kontrolowanych przez Państwo Islamskie (IS) terenach w pobliżu Palmiry, w środkowej Syrii, mogło dojść w poniedziałek do ataku gazowego – twierdzi Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka. W wyniku bombardowania tego obszaru zginęły co najmniej 34 osoby.

Niektórzy ludzie się udusili, a dziesiątki osób zostały ranne w następstwie porannego ostrzału na wschodzie prowincji Hama, na północny zachód od starożytnej Palmiry, położonej w sąsiedniej prowincji Hims – poinformowało Obserwatorium, które powołuje się na na lokalne źródła w pobliżu miejsca ataku. Informatorzy ci twierdzą, że widzieli zwłoki bez żadnych widocznych ran. 

Obserwatorium ma siedzibę w Wielkiej Brytanii i monitoruje wojnę w Syrii poprzez sieć kontaktów w całym kraju.

Do ataku miało dojść z powietrza, w pobliżu miejscowości Ukairabat, która leży na głównej drodze prowadzącej do Palmiry z terytorium kontrolowanego przez siły rządowe – podaje Obserwatorium. Nie wyjaśnia ono, kto mógł przeprowadzić ten atak.

Agencja prasowa Amak, związana z dżihadystami z IS, napisała, że 20 osób zginęło, a ok. 200 ma problemy z oddychaniem „w wyniku rosyjskiego ataku z powietrza z użyciem sarinu”. Zarówno syryjska armia jak i Rosjanie zaprzeczają, jakoby używali broni chemicznej. 

Śledczy ONZ ustalili w tym roku, że syryjskie wojsko użyło chloru podczas ataków na trzy syryjskie miejscowości w 2014 i 2015 roku oraz że IS wykorzystało gaz musztardowy w sierpniu 2015 roku. Damaszek odrzucił wyniki tego dochodzenia.

W niedzielę dżihadyści przejęli pełną kontrolę nad Palmirą, co nastąpiło dziewięć miesięcy po tym, jak bojownicy IS zostali stamtąd wyparci przez syryjskie oddziały rządowe i wspierające je siły rosyjskie. 

foto. PKWP

Syryjskie Obserwatorium: w pobliżu Palmiry mogło dojść do ataku gazowego
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze