epa05583516 (FILE) A file picture dated 29 May 2012 shows US folk music legend Bob Dylan in the East Room of the White House in Washington, DC USA. Dylan won the 2016 Nobel Prize in Literature, the Swedish Academy announced in Stockholm on 13 October 2016. *** Local Caption *** 50363250 EPA/JIM LO SCALZO *** Local Caption *** 50363250 Dostawca: PAP/EPA.

Szwecja: Literacki Nobel dla Boba Dylana to zaskoczenie i radość

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Przyznanie w czwartek literackiego Nobla 2016 amerykańskiemu autorowi tekstów Bobowi Dylanowi wywołało niemałe zaskoczenie wśród publiczności zgromadzonej w Sali Giełdy w Sztokholmie. Wybór został nagrodzony głośnymi brawami.

Najpierw westchnienie wyrażające zaskoczenie, potem gromkie brawa – tak werdykt Akademii Szwedzkiej przyjęła publiczność. „To nie tak, że Bob Dylan został nagle przez nas dostrzeżony. Przyznawanie Nagrody Nobla jest procesem. On był na naszej liście od dawna i +czekał+ na swoją kolej” – powiedział PAP Per Waestberg z Akademii Szwedzkiej.

Radość z przyznania Nagrody Nobla Bobowi Dylanowi wiąże się przede wszystkim z popularnością jego piosenek. Wielu przysłuchujących się tegorocznemu werdyktowi krytyków miało wątpliwości, czy przyznanie Nobla autorowi tekstów to dobry pomysł.

„Bob Dylan jest bardzo dobrym autorem piosenek, które towarzyszą mi całe życie. Zastanawiam się jednak, czy jest to poezja. Gdy czytam jego teksty bez muzyki, one bardzo dużo tracą” – stwierdził szwedzki krytyk Svante Weyler.

„Jestem bardzo zaskoczona. Tym werdyktem przełamano bariery, pokazano, że literatura może być teraz rozumiana zupełnie inaczej” – uważa krytyk literacki telewizji SVT Ulrika Milles.

Bob Dylan nie był faworytem w tegorocznych przednoblowskich spekulacjach, ale jego nazwisko jako potencjalnego kandydata do Nobla pojawiało się w poprzednich latach. Wielu obstawiało jednak, że po ponad 20 latach Nobel trafi nareszcie do autora z USA.

foto. PAP/EPA/JIM LO SCALZO

Zobacz także
Wasze komentarze