epaselect epa06859102 An undated handout photo released by Royal Thai Army on 03 July 2018 shows the missing 13 young members of a youth soccer team including their coach, moments they were found inside the cave complex at Tham Luang cave in Khun Nam Nang Non Forest Park, Chiang Rai province, Thailand. Chiang Rai provincial Governor Narongsak Osatanakorn said on 02 July that all of 13 young members of a youth soccer team including their coach have been found alive in the cave. EPA/ROYAL THAI ARMY HANDOUT HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES Dostawca: PAP/EPA.

Tajlandia: wydostanie dzieci może zająć kilka miesięcy [GALERIA]

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Wydostanie 12 chłopców i ich trenera z zalewanej deszczami jaskini w Tajlandii, gdzie odnaleziono ich żywych po dziewięciu dniach dramatycznych poszukiwań, może zająć miesiące i wymagać nauczenia ich nurkowania – poinformowała we wtorek tajlandzka armia.

Olbrzymią ulgę i radość wśród rodziców dzieci oraz mieszkańców całego kraju wzbudziła w poniedziałek wieczorem informacja, że ratownikom udało się odnaleźć żywych wszystkich 13 zaginionych.

12 zawodników klubu piłkarskiego w wieku 11-16 lat i ich 25-letni trener weszli w sobotę, 23 czerwca, do jaskini Tham Luang Nang Non w prowincji Chiang Rai na północy Tajlandii, gdzie zostali odcięci od świata przez ulewne deszcze. Kompleks jaskiń ciągnie się tam przez kilka kilometrów, przejścia są wąskie, a w porze deszczowej często zalewa je woda.

Grupę odnaleźli w poniedziałek wieczorem w głębi jaskini brytyjscy nurkowie. Moment ten widać na nagraniu opublikowanym na Facebooku przez tajlandzkie wojsko, na którym jeden z ratowników pyta po angielsku: „Ilu was jest?”. „Trzynastu” – słyszy odpowiedź. „Trzynastu? Genialnie!” – mówi z ulgą nurek.

Hooyah…..ทีมหมูป่าพบเยาวชนทีมหมูป่าบริเวณหาดทรายห่างจาก Pattaya beach 200 เมตร โดยนักดำน้ำหน่วยซีลดำน้ำวางไลน์เชือกนำทาง ร่วมกับนักดำน้ำจากประเทศอังกฤษ ระยะทางจากห้องโถง 3 ยาว 1,900 เมตร เมื่อเวลา 21.38 น. คืนวันที่ 2 กรกฎาคม 2561#ThainavySEAL

Opublikowany przez Thai NavySEAL Poniedziałek, 2 lipca 2018

 

Choć według władz wszyscy są już bezpieczni, nierozwiązana pozostaje kwestia wydostania ich z jaskini, która wciąż jest częściowo zalana wodą. Wycieńczonym chłopcom i trenerowi przekazano we wtorek wysokokaloryczne pożywienie i lekarstwa, a ratownicy przygotowują się na scenariusz, w którym będą oni musieli spędzić w środku nawet kilka miesięcy.

„Przygotujemy przekazanie dodatkowej żywności na co najmniej cztery miesiące i będziemy uczyć wszystkich 13 nurkować, a jednocześnie dalej wypompowywać wodę” – przekazała w komunikacie tajlandzka armia.

BBC zauważa, że przemieszczanie się niedoświadczonych nurków wąskimi korytarzami może być dla nich bardzo niebezpieczne, a dotychczasowe próby obniżenia poziomu wody za pomocą pomp nie przyniosły rezultatów. Jeśli grupa będzie musiała czekać, aż woda opadnie naturalnie, może to oznaczać konieczność pozostania w jaskini przez kilka miesięcy. Pora deszczowa w tym regionie dopiero się zaczęła i zwykle trwa do września lub października.

Fot. EPA/RUNGROJ YONGRIT

Tymczasem lekarze wojskowi starają się ustalić stan zdrowia odnalezionych. „Kategoryzujemy ich stan zdrowotny na czerwony, żółty lub zielony, przy czym czerwony oznacza najpoważniejsze urazy, żółty – łagodne, a zielony – lekkie. Wczoraj nieoficjalnie oceniliśmy, że większość z nich należy do kategorii zielonej. (…) Żaden nie jest w stanie czerwonym” – powiedział we wtorek rano gubernator prowincji Chiang Rai Narongsak Osottanakorn.

„Nazywaliśmy to misją niemożliwą do wykonania, ponieważ codziennie padało. (…) Pracowaliśmy tak ciężko, by ich odnaleźć i teraz ich nie stracimy” – dodał.

W akcji ratunkowej bierze udział ponad tysiąc tajlandzkich wojskowych oraz żołnierze i eksperci z innych krajów, w tym z USA, Wielkiej Brytanii, Holandii, Chin, Japonii, Australii i Birmy. Ratownikom za „olbrzymi wysiłek” podziękował w imieniu tajlandzkiego rządu premier Prayuth Chan-ocha.

Wasze komentarze