US-Border patrol securing the Mexico–United States border, in July 2014. Dostawca: PAP/DPA.

USA: Msza dla emigrantów na granicy z Meksykiem

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

„Emigrant zarobkowy to nie przestępca. Nie ma w tym nic złego, że człowiek szuka godnych sposobów na utrzymanie swoje i swojej rodziny” – powiedział podczas homilii bp Gerald Kicanes z Arizony, w trakcie Mszy św. odprawionej na granicy z Meksykiem. Mszy przewodniczył abp Christophe Pierre, nuncjusz apostolski w Stanach Zjednoczonych.

Msza św. została zorganizowana w celu zwrócenia uwagi opinii publicznej na los emigrantów zarobkowych przekraczających, często nielegalnie granicę Amerykańsko-Meksykańską.

Podczas Eucharystii bp Kicanes przypomniał wizytę papieża Franciszka w Meksyku, który nawoływał rządy obydwu państw do skutecznej reformy migracyjnej i humanitarnego traktowania ludzi przekraczających granicę, również tych nielegalnie.

Msza, która została odprawiona w niedzielę 23 października jest pierwszym punktem akcji prowadzonej przez sąsiadujące ze sobą diecezje Tucson (USA) i Nogeles (Meksyk). Celem kampanii jest zwrócenie uwagi na migrantów i uchodźców.

Według danych Agencji Fides w samym 2015 r. przez służby straży granicznej zostało zatrzymanych około 64 tys. migrantów, z czego 8 tys. to nieletni. Z każdym rokiem wzrasta również liczba zgonów osób próbujących nielegalnie przedostać się z Meksyku do USA przez pustynie. Wzeszłym roku było to 63 osoby.

 

foto. PAP/Frank Duenzl

Zobacz także
Wasze komentarze