Watykan, 25.04.2014. Obrazy przedstawiaj¹ce b³ogos³awionych Jana Paw³a II (L) i Jana XXIII (P) wywieszone na Bazylice œw. Piotra w Watykanie, 25 bm. W Watykanie trwaj¹ przygotowania do ceremonii kanonizacji Jana XXIII i Jana Paw³a II, która odbêdzie siê w niedzielê 27 bm. (rp/ukit) PAP/Radek Pietruszka

Watykan: w czwartek rozpoczęła się narodowa pielgrzymka Polaków

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Rozpoczynająca się w czwartek 20 października narodowa pielgrzymka Polaków jest dziękczynieniem za 1050 rocznicę chrztu Polski oraz za wizytę papieża Franciszka podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Pielgrzymka potrwa od 20 do 23 października, weźmie w niej udział kilka tys. Polaków oraz delegacja episkopatu i władz.

Pielgrzymka została zorganizowana z inicjatywy Konferencji Episkopatu Polski w ramach trwającego Nadzwyczajnego Roku Jubileuszowego – Roku Miłosierdzia. Do Rzymu przyjadą przedstawiciele polskiego rządu: premier Beata Szydło, marszałkowie Sejmu Marek Kuchciński i Senatu Stanisław Karczewski. Będzie także minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski, który spotka się z watykańskim sekretarzem stanu kardynałem Pietro Parolinem. Weźmie w niej udział blisko 50 polskich biskupów, około 260 kapłanów oraz kilka tys. wiernych z wszystkich diecezji i sporej części parafii całego kraju.

W trakcie pielgrzymki będzie obchodzone wspomnienie liturgiczne św. Jana Pawła II. Tego dnia polscy pątnicy wezmą udział w specjalnej audiencji generalnej, podczas której papież Franciszek skieruje do nich specjalnie przygotowane słowo. Oprócz tego w oficjalnym planie pielgrzymki jest wspólnotowe przejście przez Drzwi Miłosierdzia, które odbędzie się w czterech wielkich rzymskich bazylikach.

Tegoroczna pielgrzymka narodowa jest drugim tego rodzaju wydarzeniem. Pierwsza miała miejsce w 2000 r. z okazji Roku Jubileuszowego. Wzięło w niej udział około 40 tys. wiernych oraz ówczesny prezydent Aleksander Kwaśniewski, premier Jerzy Buzek i liczni parlamentarzyści i przedstawiciele świata kultury, nauki i biznesu.

 

foto. PAP/ Radek Pietruszka

Watykan: w czwartek rozpoczęła się narodowa pielgrzymka Polaków
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze