Wigilia w niedzielę. Kiedy trzeba iść do kościoła? 

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

W tym roku Wigilia Bożego Narodzenia przypada w niedzielę, w związku z czym pojawia pytanie: czy idąc na pasterkę, spełniam obowiązek niedzielny? 

Każdy katolik zobowiązany jest do uczestnictwa we Mszy świętej w niedzielę. W związku z czym tegoroczna sytuacja może wprawiać w zakłopotanie. W końcu pasterka może być np. o 22, czyli teoretycznie jeszcze w niedzielę. Kodeks Prawa Kanonicznego w rozdziale o dniach świątecznych stawia jednak sprawę dość jasno: 

Kan. 1248 – § 1. Nakazowi uczestniczenia we Mszy świętej czyni zadość ten, kto bierze w niej udział, gdziekolwiek jest odprawiana w obrządku katolickim, bądź w sam dzień świąteczny, bądź też wieczorem dnia poprzedzającego. 

W niedzielę 24 grudnia obchodzimy IV Niedzielę Adwentu (lub w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego Wigilię Bożego Narodzenia), pasterka zaś należy już do obchodów samego Bożego Narodzenia. Uczestnictwo w pasterce „zwalnia” jedynie z obowiązku uczestnictwa w Mszy samego 25 grudnia. 

Odpowiedź więc brzmi: katolik zobowiązany jest do uczestnictwa zarówno w Mszy św. niedzielnej, jak i w Mszy Bożego Narodzenia – czy to pasterskiej (czyli pasterce) czy „normalnej” w ciągu dnia. 

 

Wigilia w niedzielę. Kiedy trzeba iść do kościoła? 
5.8 (96%) 5 ocen.

Zobacz także
Wasze komentarze