epa04364787 The Dalai Lama, spiritual leader of Tibet, speaks at the event ‚Human values ??live’ as part of his multi-day visit to Hamburg, Germany, 23 August 2014. The Dalai Lama will speak at the at the Congress Center Hamburg (CCH) from 23 to 26 August about human rights and give Buddhistic guidance. EPA/BODO MARKS Dostawca: PAP/EPA.

Włochy: Dalajlama w Mediolanie, władze Chin protestują

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Protesty MSZ Chin, ambasady tego kraju we Włoszech i chińskich imigrantów towarzyszą czwartkowej wizycie duchowego przywódcy Tybetańczyków dalajlamy w Mediolanie. W stolicy Lombardii spotkał się on z burmistrzem Giuseppe Salą i metropolitą kard. Angelo Scolą.

Dalajlama XIV otrzymał honorowe obywatelstwo Mediolanu. W czasie tej uroczystości w miejscowym teatrze nagrodzono go długą owacją, a na widowni powiewały tybetańskie flagi.
Przeciwko ceremonii i obecności dalajlamy manifestowała mała grupa przedstawicieli tamtejszej społeczności chińskiej. Oficjalny protest wystosowały MSZ w Pekinie i ambasada Chin we Włoszech. Odnosząc się do akcji protestacyjnych Chińczyków, dalajlama oświadczył: „Niektórzy protestują, bo nie wiedzą, co naprawdę promuję; inne protesty organizowane są przez chińskie ambasady”. Te wyrazy niezadowolenia laureat Pokojowej Nagrody Nobla z 1989 roku uznał za coś normalnego. „Tak się dzieje zawsze” – przyznał. Zwracając się do dziennikarzy, powiedział: „Może w Pekinie nie wiedzą, że my nie dążymy do niepodległości Tybetu. Jeśli możecie, powiedzcie im o tym”. Jak zauważył, niektórzy wciąż uważają go za separatystę. „Ale to nie jest prawda” – zapewnił.

Dalajlama poproszony o komentarz do faktu, iż nie został zaproszony do Asyżu na niedawne obchody 30. rocznicy międzyreligijnego spotkania w intencji pokoju, odparł: „Watykan jest prawdopodobnie zaniepokojony losem chrześcijan w Chinach. To autentyczna troska, którą należy uszanować, a ja nie chcę wywoływać w związku z tym żadnych problemów czy zaniepokojenia”.

W siedzibie kurii arcybiskupiej w Mediolanie buddyjski przywódca duchowy został przyjęty przez metropolitę miasta kardynała Scolę. W trakcie tego spotkania dalajlama mówił: „Są tacy, którzy zawłaszczają religię, by kreować konflikty, ale praktykowanie religii to głoszenie tolerancji, miłości i współczucia”. „Wszystkie religie chcą tego samego – lepszej ludzkości” – dodał. Następnie zauważył: „Są różne filozofie i religie, które służą temu rozwojowi. Różnorodność nie odstrasza jedności. Potrzebujemy różnego podejścia do różnej mentalności. Oto dlaczego bogactwo religii służy nam wszystkim”.

W wydanej nocie ambasada Chin we Włoszech oświadczyła: „Fakt, iż rada miejska Mediolanu, przedstawiciele instytucji i inne osoby towarzyszą dalajlamie podczas wizyty w mieście i przyznają mu honorowe obywatelstwo, boleśnie zranił uczucia narodu chińskiego”. Placówka dyplomatyczna wyraziła opinię, że wydarzenie to „ma negatywny wpływ na dwustronne relacje i współpracę między regionami obu krajów”. „Chiny wraz ze swymi reprezentantami instytucjonalnymi wyrażają mocny protest i stanowczy sprzeciw” – oświadczyła chińska ambasada w Rzymie.

foto. PAP/BODO MARKS

Włochy: Dalajlama w Mediolanie, władze Chin protestują
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze