Włochy: polityczne szopki świąteczne

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Tegoroczne szopki bożonarodzeniowe we Włoszech – na ulicach i placach miast oraz na dziedzińcach kościelnych – często nawiązują swą treścią do bieżących wydarzeń politycznych. Tak jest np. w Asyżu, gdzie ich twórcy umieścili łuski z nabojów, symbolizujące chrześcijan zabitych na świecie za wiarę, oraz koło Bolonii – tam z kolei dominuje tragedia uchodźców, ginących w falach Morza Śródziemnego.

Ostra amunicja
444 łuski ostrej amunicji znajdą się w szopce, przygotowywanej na placu przed dolnym kościołem bazyliki św. Franciszka w Asyżu. Jak wyjaśnił kustosz tamtejszego klasztoru franciszkanów, tyle osób – duchownych i świeckich – straciło życie „z powodów religijnych” od 2000 roku do dzisiaj.

Szopka odsłonięta zostanie w piątek 8 grudnia, po mszy w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Po niej zakonnicy będą rozdawać prezenty świąteczne przygotowane dla dzieci i najbardziej potrzebujących. Obecni będą księża pracujący na peryferiach, misjonarze i ubodzy, podopieczni miejscowego oddziału Caritas. Zaproszono również grupę uchodźców.

Zdjęcie: burmistrz Turynu Chiara Appendino w czapce Świętego Mikołaja. Ludzie noszący kostiumy Świętego Mikołaja zebrali się na powitanie chorych dzieci hospitalizowanych w szpitalu Regina Margherita w Turynie, fot: Alessandro Di Marco, PAP/EPA


Ponton
Przypominać o nich będzie także tegoroczna szopka w miasteczku Castenaso pod Bolonią. Burmistrz, który jest jej głównym budowniczym, postanowił umieścić w niej – obok figur Dzieciątka, Maryi i Józefa oraz zwierząt – miniaturę pontonu, podstawowego środka lokomocji imigrantów przybywających do Włoch drogą morską. Burmistrz Stefano Sermenghi przyznał, że zrobił to w celu uwrażliwienia na problem migrantów. „We Włoszech dużo się o tym mówi, nikt jednak nie robi nic konkretnego, by przyjąć tych ludzi” – stwierdził polityk, zapowiadając, że zdjęcie tej szopki znajdzie się na kartce świątecznej, którą władze komunalne wysyłać będą do obywateli i instytucji.

Włochy: polityczne szopki świąteczne
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze