dłoń pomoc

Fot. cathopic

Zachodniopomorskie: Caritas otrzymała szczególne wyróżnienie

Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej otrzymała Znak Jakości Europejskiego Korpusu Solidarności. To szansa na współpracę jej placówek z podobnymi za granicą oraz szansa na rozwój wolontariatu Caritas.

Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej otrzymała 24 września Znak Jakości Europejskiego Korpusu Solidarności w zakresie wolontariatu. Na jego podstawie diecezjalni wolontariusze będą mogli zdobywać doświadczenie w ośrodkach za granicą i odwrotnie.

– Ten znak otwiera nam drogę współpracy z innymi organizacjami w całej Europie w zakresie wymiany wolontariuszy. Możemy ich zarówno przyjmować do naszych placówek, jak i posyłać do zagranicznych – wyjaśnia Katarzyna Skuza z biura projektów CDKK.

Do programu zakwalifikowało się pięć placówek Caritas diecezjalnej, w tym cztery koszalińskie: Centrum Wolontariatu, Dom Samotnej Matki, Centrum Kryzysowe dla Kobiet z Dziećmi, świetlica profilaktyczno-wychowawcza dla dzieci oraz Ośrodek Charytatywny St. Liborius w Ostrowcu. Każda z nich może gościć jednego wolontariusza (w wieku 18–30 lat) na okres 3–12 miesięcy.

Jak tłumaczy Katarzyna Skuza program stawia na dużą kreatywność i elastyczność przyjętego wolontariusza, by miejscowa placówka mogła skorzystać z jego zasobów.

– Chcemy poznać jego spojrzenie na różne problemy i zobaczyć, jak za granicą są one rozwiązywane. Być może są to sposoby, z których i u nas z powodzeniem można skorzystać – powiedziała.

Jak dodaje zagraniczny wolontariusz także skorzysta na wymianie z polską stroną: pozna środowisko danej placówki i specyfikę jej pracy, odbędzie szkolenia dotyczące nauki języka polskiego oraz różnych aspektów naszej kultury, turystyki, stylu życia itp.

fot. caritas.pl

Jak podkreśla ks. Tomasz Roda, dyrektor diecezjalnej Caritas, Znak Jakości EKS jest szansą rozwoju dla młodych mieszkańców Pomorza Środkowego.

– Liczymy, że doświadczenie zdobyte w zagranicznych placówkach przez naszego wolontariusza przełoży się na poziom naszych działań – stwierdził dyrektor. – Warto połączyć potencjał europejskich wolontariuszy i znaleźć dobre propozycje, a potem samemu je realizować czy też współpracować z już istniejącymi. To rozszerza naszą działalność – dodał.

Przyznanie Znaku Jakości rozpoczyna procedurę pozyskania środków oraz rekrutacji uczestników programu. Katarzyna Skuza przewiduje, że pierwsza wymiana wolontariuszy będzie mogła rozpocząć się w połowie przyszłego roku.

Europejski Korpus Solidarności jest inicjatywą Unii Europejskiej. Umożliwia młodym ludziom udział w projektach z zakresu wolontariatu lub rozwoju zawodowego we własnym kraju lub za granicą, które przynoszą korzyści społecznościom w całej Europie.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze