Zdobywamy cnoty na Adwent. Część 1 – umiarkowanie

3 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Adwent jest czasem oczekiwania. To czas czekania na Króla królów, który przynosi nam obietnicę wiecznego życia i szczęśliwości. Zostaliśmy zaproszeni do uczestnictwa w największym z bankietów. Jesteśmy zwykłymi gośćmi, którzy, żeby wejść, potrzebują przede wszystkim chcieć tego i odziać się w odpowiedni strój – przyoblec się w Boga.

Kiedy patrzymy na to w ten sposób to zdamy sobie sprawę z tego, że cnoty są niezawodną drogą, by zdobyć tę ozdobną szatę i zaprezentować się w niej przed Bogiem. Wykorzystajmy ten Adwent do przemyślenia nad tym, by wygrać własne życie. Chcemy wam w tym pomóc dlatego ten nowy cykl zaczniemy cnotą umiarkowania.

Umiarkowanie to cnota, o której mało się mówi, a jeszcze mniej wie. Mimo to jest fundamentalna dla naszego życia. To ta wewnętrzna siła, która pomaga nam uporządkować nasze stany ducha w taki sposób, by wyrażały się w sposób harmonijny, proporcjonalny i spokojny. To taka zdolność, która pozwala nam doznawać pokoju ducha. Cnota ta wiąże się z poznaniem i dominacją siebie, z tym, co od nas promieniuje i tworzy ciepły i zrównoważony nastrój. To taka cnota, którą można rozwijać, jeśli zdamy sobie sprawę, że trudnością jest odnalezienie jej w sobie. Dlatego mamy dla was kilka wskazówek.

Zacznij w rodzinnym gronie

Zawsze gdy się uczymy najlepszym miejscem, w którym możemy zacząć jest rodzina. To rodzice są pierwszymi, którzy wpajają cnoty swoim przykładem. W tym przypadku umiarkowanie uwidoczni się w atmosferze bezpieczeństwa, spokoju i czułości, którą daje się dzieciom. Ponadto ważnym jest jak się je traktuje na co dzień. Dobrze rozumiana miłość jest pewną drogą do umiarkowania. Drogą, na której nie ma miejsca na egoizm.

Doceń ascetyzm

W tym okresie roku ascetyzm wydaje się pojęciem nieistniejącym. Prezenty, święta, posiłki i dekoracje są na porządku dziennym. Próba wejścia w ascetyzm może wydawać się trudna na pierwszy rzut oka, dlatego należy pamiętać, że oznacza ono wgląd we własne wnętrze i zadanie sobie pytania: naprawdę tego potrzebuję czy po prostu robię to, by sprawiać wrażenie pobożnego, by mnie widzieli?

Naucz się powstrzymywać swoje zachcianki

Ma to związek z poprzednik punktem. Wielokrotnie zwracamy większą uwagę na to, co się nam podoba niż na to, co rzeczywiście mamy lub czego potrzebujemy. Pamiętajmy, że sam fakt, że coś się nam podoba, nie oznacza, że coś jest dobre. Czasami może nam się podobać coś, co jest dla nas szkodliwe, przesadzamy. Uzależnienie od narkotyków jest dobrym przykładem tego, o czym mówimy. W naszej codzienności również możemy mieć pewne uzależnienia do pokonania. Zacznijmy od małych rezygnacji, np. od zaprzestania jedzenia w nadmiarze albo tego, co nam wyjątkowo smakuje. Może to też być zwracanie mniejszej uwagi na nasz ubiór, jeśli czujemy, że przesadnie o to dbamy.

Zadbaj o chwile ciszy

Nowe technologie przyniosły ze sobą wiele korzyści, ale dotarliśmy do punktu, w którym nieustannie jesteśmy do nich podłączeni. Otrzymujemy i wysyłamy informacje wszelkiego typu i w każdym czasie. W tej sytuacji cisza jest właściwie nieosiągalna, nieobecna. Jest niezwykle ważnym, byśmy zaczęli szukać przestrzeni dla kultywowania ciszy. Modlitwa jest dobrym momentem, żeby zacząć.

Pozwól sobie na rozwój duchowy

Nie chodzi o uczenie się, takie jak w przypadku matematyki, ale o zgłębianie tematów, które ubogacą nas jako osoby. Mogą to być tematy związane ze sztuką, z wiar czy z nauką. Poznanie różnych dróg duchowych Kościoła, cnót i Słowa Bożego pomoże nam lepiej zrozumieć naszą własną drogę nawrócenia i zbliżenia do Boga.

Naucz się obserwować

Umiarkowanie jest cnotą, która wiąże się z tym, jaką mamy relację do siebie samych, ale daleka jest od egocentryzmu, a tym bardziej od egoizmu. Naucz się obserwować zachowania własne i innych ze zrozumieniem. Naucz się szukać w każdym najmniejszym fakcie życia czego Bóg chce od ciebie.

Autor: Silvana Ramos

Tłumaczenie: Magdalena Zarate Rios

4 virtudes a conquistar en este Adviento. Empecemos con la templanza

Zdobywamy cnoty na Adwent. Część 1 – umiarkowanie
6 (100%) 2 ocen.

Zobacz także
Wasze komentarze