Zmarł ceniony krytyk literacki Tomasz Burek

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Dzisiaj, w wieku 79 lat w pruszkowskim szpitalu zmarł Tomasz Burek, jeden z najbardziej cenionych współczesnych krytyków literackich, eseista i historyk literatury. Przez wiele lat był pracownikiem Instytutu Badań Literackich PAN.

Swoją działalność rozpoczął w 1957 r. W 1976 r. wziął udział w proteście przeciw zmianom w Konstytucji PRL. Od tego momentu działał w opozycji demokratycznej. W 1977 r. założył Towarzystwo Kursów Naukowych, prowadził  zajęcia na na tzw. Uniwersytecie Latającym. wziął udział w proteście przeciw aresztowaniu opozycjonistów w 1980 r. Pięć lat później zwolniono go z Instytutu Badań Literackich. Był członkiem komitetu popracia Jarosława Kaczyńskiego w wyborach prezydenckich w 2010 r. oraz wspierał Andrzeja Dudę w jego kampanii.

Współpracował nad adaptacją „Quo vadis” i najważniejszych wątków tej powieści, był autorem takich książek jak „Zamiast powieści” (1971), „Jaka historia literatury jest nam potrzebna?” (1979), „Żadnych marzeń” (1987), „Dzieło niczyje” (2001), „Dziennik kwarantanny” (2001) i „Niewybaczalne sentymenty” (2011).

foto. PAP/Marcin Obara

 
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze