Paulina Jaricot, fot. wikipedia

Żywy Różaniec rozpoczął nowennę przez beatyfikacją sługi Bożej Pauliny Jaricot

Rozpoczęła się nowenna przed beatyfikacją sługi Bożej Pauliny Jaricot – założycielki Dzieła Rozkrzewiania Wiary i Żywego Różańca. Jej beatyfikacja odbędzie się 22 maja w Lyonie. W diecezji radomskiej jest ok. 50 tys. członków kół Żywego Różańca.

13 maja członkowie Żywego Różańca rozpoczynają nowennę przed beatyfikacją swojej założycielki. – Będzie ona włączona w nabożeństwa majowe, które przeżywamy w każdej parafii. Zaproszeni są członkowie Kół Żywego Różańca, które są najliczniejszą grupą modlitewną w naszej diecezji – powiedział radiu Plus Radom ks. Szymon Mucha, kustosz sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Królowej Różańca Świętego w Wysokim Kole, diecezjalny moderator Żywego Różańca i redaktor naczelny miesięcznika Różaniec.

>>> Żywy Różaniec – czy rzeczywiście „żywy”? Prawdziwe oblicze kół różańcowych [REPORTAŻ]

W Polsce około 2 mln wiernych podąża śladami Pauliny Jaricot

Ks. Mucha jest również autorem książki „Paulina Jaricot. Dzieło Żywego Różańca”. Żywy Różaniec jest wspólnotą założoną przez sługę Bożą Paulinę Jaricot w 1826 r. w Lyonie, zatwierdzoną przez papieża Grzegorza XVI. W Polsce praktyka Żywego Różańca stała się znana już pod koniec XIX w. Stowarzyszenie Żywy Różaniec ma swój statut, zatwierdzony przez Konferencję Episkopatu Polski.

Dziś w prawie każdej parafii w Polsce istnieje i działa wspólnota Żywego Różańca. Jej członkowie, modląc się w papieskich intencjach Apostolstwa Modlitwy, każdego dnia oplatają modlitwą różańcową cały Kościół i świat, a przede wszystkim tych, którzy najbardziej modlitwy potrzebują. Do Żywego Różańca w całej Polsce należy około 2 mln wiernych. Koła i Róże różańcowe działają we wszystkich diecezjach w Polsce.

Fot. cathopic.com

Paulina Jaricot urodziła się 22 lipca 1799 r. w Lyonie we Francji jako córka bogatego przemysłowca. W rodzinie otrzymała staranne wychowanie religijne. W wieku 17 lat podjęła prosty sposób życia i zapragnęła służyć Bogu. Złożyła prywatny ślub czystości. Zaczęła odwiedzać biedne lyońskie rodziny, rozdając im jałmużnę.

Proces kanonizacyjny Pauliny Jaricot rozpoczął Pius XI w 1926 r. Dekret o heroiczności cnót uznał papież Jana XXIII w 1963 r. 27 maja 2020 r. Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych ogłosiła z upoważnienia Ojca Świętego dekret o cudzie za wstawiennictwem Pauliny. Doznała go 3,5-letnia Mayline – córka Emmanuela i Nathalie, która pod wpływem zadławienia doświadczyła śmierci mózgowej. Cud wydarzył się w 2012 r., kiedy Papieskie Dzieła Misyjne i Żywy Różaniec obchodziły 150. rocznicę śmierci Pauliny Jaricot.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze