Bp Janiak: służąc potrzebującym służymy samemu Bogu

Służąc głodnym, samotnym, chorym służymy samemu Bogu – mówił bp Edward Janiak podczas sumy odpustowej ku czci Chrystusa Króla Wszechświata w Marszałkach. Biskup kaliski odnowił Akt Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana.

W homilii celebrans wskazywał, że Chrystus Król będąc Bogiem umarł na krzyżu dla zbawienia człowieka. – Z dzisiejszej Ewangelii płynie nauka, że aby dojść do Królestwa Niebieskiego musimy zdać egzamin na ziemi, czyli zapracować na to Królestwo – powiedział kaznodzieja. Podkreślał, że każdemu człowiekowi należy się szacunek. – Każdy człowiek ma w sobie iskrę obecności Boga. Okazując dobroć drugiemu człowiekowi pokazujemy, że kochamy Pana Boga. Nie ma innej drogi do Boga jak przez drugiego człowieka – zaznaczył ordynariusz diecezji kaliskiej. Biskup zaprosił też wiernych do korzystania z łask w Nadzwyczajnym Roku Świętego Józefa Kaliskiego, który rozpocznie się 2 grudnia w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. – Ojciec Święty Franciszek udzielił łaski i ogłosił Jubileuszowy Rok Świętego Józefa w Kaliszu, a kaliskie sanktuarium nazwał narodowym – poinformował bp Janiak.

Zachęcał, aby św. Józefowi, który jest patronem diecezji kaliskiej, ale też potężnym opiekunem rodzin polecać małżeństwa i rodziny. – Potrzeba nam sił duchowych, abyśmy mogli to pielgrzymowanie na ziemi przeżyć według myśli Bożej. Będziemy zwracać się w gorliwej modlitwie do św. Józefa dziękując mu za łaski, ale też prosząc, aby nas prowadził jak Pana Jezusa za rękę – przekonywał hierarcha. Biskup poświęcił tablicę upamiętniającą 25-lecie istnienia diecezji kaliskiej i 20. rocznicę wizyty Jana Pawła II w Kaliszu. Marszałki na przełomie XIX i XX w. należały do hrabiny Bismarck von Bohlen, która założyła w wiosce sierociniec dla dziewcząt. Po zakończeniu I wojny światowej przekazał swoją posiadłość pastorowi Józefowi Mamicy i wyjechała do Niemiec, a sierociniec przekształcony został dla dom dla sierot wojennych. W 1931 r. posiadłość nabyli salezjanie. Pierwszym salezjaninem, który tutaj przybył był ks. Marcin Jankowski. W tym czasie rozpoczęto prace przygotowawcze do otwarcia Wydziału Filozofii Wyższego Seminarium Duchownego Towarzystwa Salezjańskiego. Dyrektorem został ks. Teodor Kurpisz. Następny dyrektor, ks. Adam Cieślar wspólnie z mieszkańcami wioski podjął decyzję przebudowy owczarni na kaplicę seminaryjną, z której mogliby korzystać także wierni z wioski. Pracy błogosławił przybyły z Poznania kard. August Hlond, salezjanin, prymas Polski.

Po wybuchu II wojny światowej salezjanie zostali wypędzeni z Marszałek, ale powrócili tutaj w 1945 r. do Marszałek, gdzie zostało otworzone Niższe Seminarium Duchowne, które zostało zamknięte w 1952 r. przez władze komunistyczne. W budynku zorganizowano Dom Opieki Społecznej. 2 czerwca 1950 r. na podstawie dekretu abp. poznańskiego Walentego Dymka w Marszałkach erygowano parafię, a jej prowadzenie powierzono salezjanom. Pierwszym miejscowym proboszczem został ks. Władysław Chmiel. Z Marszałkami związany był także salezjanin abp Antoni Baraniak, który trafił tutaj 29 grudnia 1955 r. po dwuletnim pobycie w mokotowskim więzieniu w Warszawie. Zachowała się jego fotografia z własnoręczną adnotacją: „Domowi Salezjańskiemu w Marszałkach, który w dniach od 29 grudnia 1955 do 1 kwietnia 1956 był dla mnie przystanią pokoju po burzliwych przeżyciach więzienia z całego serca błogosławię”. W 2015 r. salezjanie przekazali parafię diecezji kaliskiej. Proboszczem został ks. Waldemar Wiertelak. Od 1 lipca 2017 r. proboszczem parafii Chrystusa Króla w Marszałkach jest ks. Mirosław Lipka. Od 1 listopada w Marszałkach działa Pustelnia Salezjańska „Ognisko Miłosierdzia” prowadzona przez pustelnika salezjanina ks. Dariusza Szyszkę.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze