Resort spraw zagranicznych Bułgarii, w publikowanym w piątek późnym wieczorem oświadczeniu, poparł terytorialną integralność Hiszpanii i potępił jednostronne ogłoszenie niepodległości Katalonii.

Bułgaria szanuje ład konstytucyjny Hiszpanii, nadrzędność prawa i zasady państwa prawa, będące podstawowymi wartościami UE i wszystkich jego członków, stwierdza się w dokumencie, w którym podkreślono również, że Hiszpania jest strategicznym partnerem Bułgarii.

Jednostronne ogłoszenie niezależności Katalonii jest sprzeczne z zasadami państwa prawa, może ono doprowadzić do eskalacji napięcia w tym regionie.

Fot. EPA/ROBIN TOWNSEND

„Wzywamy wszystkie władze w Hiszpanii do dialogu, odpowiedzialności i poszanowania prawa w obronie stabilności i bezpieczeństwa obywateli. Wierzymy, że hiszpański rząd da sobie radę z obecną trudną sytuacją zgodnie z konstytucją i zawartymi w niej podstawowymi prawami obywateli” – stwierdził w swym oświadczeniu bułgarski resort spraw zagranicznych.

W piątek kataloński parlament przyjął rezolucję w sprawie ustanowienia niezależnej od Hiszpanii Republiki Katalonii. Wkrótce potem hiszpański Senat zaaprobował przejęcie przez rząd Hiszpanii władzy w Katalonii, by zahamować proces odrywania się tego regionu od reszty kraju.

Oceń ten artykuł


źródło: PAP

Udostepnij

FacebookTwitterGoogle+

Wspomóż nas Przyjaciele misji

«
»

Wasze komentarze

Skomentuj jako pierwszy.