Najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki zabrzmiały w niedzielny wieczór na Małym Rynku w Krakowie. Tradycyjna, już 67. lekcja śpiewania to pomysł Loch Camelot i Biblioteki Polskiej Piosenki.

Plac Małego Rynku szczelnie wypełnił się rozśpiewanymi mieszkańcami Krakowa i turystami, którzy wraz z artystami Loch Camelot wspólnie uczyli się śpiewania tradycyjnych i współczesnych kolęd i pastorałek. Lekcję śpiewania poprowadzili Waldemar Domański i Ewa Kornecka. Na scenie kolędowej pojawiły się również dzieci.

Kancelaria Prezydenta Miasta Krakowa przygotowała 3 tysiące darmowych śpiewników, „Kolędy do śpiewania po domach”. „Co roku, niespełna tydzień przed świętami Bożego Narodzenia, spotykamy się w sercu Krakowa, by wspólnie kolędować i poczuć atmosferę świąt. Za moment Wigilia, pasterka i świąteczne dni, które spędzimy razem z najbliższymi. Nasza Lekcja Śpiewania to znakomita okazja, by poćwiczyć przed kolędowaniem w domowym zaciszu” – zachęcał do udziału Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski.

Według tradycji, pierwszą kolędę zaśpiewał św. Franciszek z Asyżu, który również zapoczątkował tradycję szopki w 1223 roku w Greccio. Pierwsze pieśni na Boże Narodzenie pojawiły się w Polsce w XV wieku. Znano ich wówczas zaledwie dziewięć. Po stu latach było ich już blisko sto, a na Małym Rynku zabrzmiało 26 pieśni bożonarodzeniowych. Krakowianie będą mieli jeszcze jedną okazję, by razem kolędować: w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia wspólne śpiewanie kolęd odbędzie się przy pomniku Adama Mickiewicza.

W tym samym miejscu, w Wigilię odbędzie się natomiast pokaz „Dziadów polskich”, inspirowanych dramatem Mickiewicza. Na cokole pomnika pojawią się dziady proszalne, weselne, pogrzebowe, kościelne, śpiewając ballady w większości oparte na tekstach ich autorstwa. Następnie przejdą w stronę kramów, domagając się od gospodarzy jadła, napitku i grosiwa. Między hejnałem z wieży Mariackiej a przedstawieniem „Dziadów polskich”, krakowskie kwiaciarki, jak co roku, złożą kwiaty przy pomniku Wieszcza, świętując jego imieniny.

Oceń ten artykuł


Udostepnij

FacebookTwitterGoogle+

Wspomóż nas Przyjaciele misji

«
»

Wasze komentarze

Skomentuj jako pierwszy.