Kraków: mieszkańcy wspólnie uczyli się śpiewania kolęd

Najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki zabrzmiały w niedzielny wieczór na Małym Rynku w Krakowie. Tradycyjna, już 67. lekcja śpiewania to pomysł Loch Camelot i Biblioteki Polskiej Piosenki.

Plac Małego Rynku szczelnie wypełnił się rozśpiewanymi mieszkańcami Krakowa i turystami, którzy wraz z artystami Loch Camelot wspólnie uczyli się śpiewania tradycyjnych i współczesnych kolęd i pastorałek. Lekcję śpiewania poprowadzili Waldemar Domański i Ewa Kornecka. Na scenie kolędowej pojawiły się również dzieci.

Kancelaria Prezydenta Miasta Krakowa przygotowała 3 tysiące darmowych śpiewników, „Kolędy do śpiewania po domach”. „Co roku, niespełna tydzień przed świętami Bożego Narodzenia, spotykamy się w sercu Krakowa, by wspólnie kolędować i poczuć atmosferę świąt. Za moment Wigilia, pasterka i świąteczne dni, które spędzimy razem z najbliższymi. Nasza Lekcja Śpiewania to znakomita okazja, by poćwiczyć przed kolędowaniem w domowym zaciszu” – zachęcał do udziału Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski.

Według tradycji, pierwszą kolędę zaśpiewał św. Franciszek z Asyżu, który również zapoczątkował tradycję szopki w 1223 roku w Greccio. Pierwsze pieśni na Boże Narodzenie pojawiły się w Polsce w XV wieku. Znano ich wówczas zaledwie dziewięć. Po stu latach było ich już blisko sto, a na Małym Rynku zabrzmiało 26 pieśni bożonarodzeniowych. Krakowianie będą mieli jeszcze jedną okazję, by razem kolędować: w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia wspólne śpiewanie kolęd odbędzie się przy pomniku Adama Mickiewicza.

W tym samym miejscu, w Wigilię odbędzie się natomiast pokaz „Dziadów polskich”, inspirowanych dramatem Mickiewicza. Na cokole pomnika pojawią się dziady proszalne, weselne, pogrzebowe, kościelne, śpiewając ballady w większości oparte na tekstach ich autorstwa. Następnie przejdą w stronę kramów, domagając się od gospodarzy jadła, napitku i grosiwa. Między hejnałem z wieży Mariackiej a przedstawieniem „Dziadów polskich”, krakowskie kwiaciarki, jak co roku, złożą kwiaty przy pomniku Wieszcza, świętując jego imieniny.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze