Papież Franciszek powiedział w poniedziałek podczas mszy w Watykanie, że Kościół musi wystrzegać się kompromisów i surowości. Skrytykował nauczanie, które opiera się na wskazówkach, co można i czego nie można.

W czasie mszy w Domu świętej Marty w homilii, przytoczonej przez Radio Watykańskie, Franciszek zwrócił uwagę na „konkret” wiary.

“Niekiedy zapominamy, że nasza wiara jest konkretna” – zauważył.

„Kiedy odmawiamy Credo, mówimy rzeczy konkretne: wierzę w Boga Ojca, który stworzył niebo i ziemię, wierzę w Jezusa Chrystusa” – podkreślił papież. Następnie przypomniał: „W Credo nie ma słów: wierzę, że powinienem zrobić to czy to i że rzeczy mają się tak”.

„Ta konkretność wiary prowadzi do szczerości, do głoszenia świadectwa aż do męczeństwa, które jest przeciw kompromisom i idealizacji” – oświadczył papież.

Dodał, że opisani w Ewangelii „uczeni w piśmie”, czyli faryzeusze byli „uwięzieni w klatce racjonalistycznej mentalności”.

„A ona nie minęła wraz nimi” – wskazał.

“W swej historii przecież Kościół potępiał racjonalizm, iluminizm, a potem sam wiele razy popadał w teologię: +to można, a tego nie można+, +można tylko dotąd+ i zapomniał o sile, wolności Ducha Świętego” – stwierdził Franciszek. Zachęcił do modlitwy o to, by Kościół “podążał po drogach Ducha Świętego, bez kompromisów i surowości”.

Fot. PAP/EPA/GIORGIO ONORATI 

Papież: nie dla kompromisów i surowości w Kościele
5 (83.33%) 1 ocen.


źródło: PAP

Udostepnij

FacebookTwitterGoogle+

Wspomóż nas Przyjaciele misji

«
»

Wasze komentarze

  Komentarzy:: 1