Powodzie, do jakich doszło w związku z trwającymi od kilku dni, ulewami w Peru, spowodowały śmierć 67 osób. Zniszczonych jest 115 tys. domów i 117 mostów. Tysiące ludzi czeka na dachach domów na ratunek. Komunikacja drogowa jest sparaliżowana – podały władze.

„Tak intensywnych opadów wywołanych przez „El Nino” nie było w naszym kraju od 1998 r.” – powiedział prezydent Peru Pedro Pablo Kuczynski w wyemitowanym w piątek, telewizyjnym orędziu do narodu.

Powodzie i lawiny błotne dały się we znaki zwłaszcza w północnej części kraju. Także w stolicy kraju Limie, która odznacza się klimatem subtropikalnym pustynnym i charakteryzuje zazwyczaj bardzo niskimi opadami deszczu (100–600 mm w ciągu roku) doszło do miejscowych podtopień.

Od piątku w Limie nie ma dostępu do wody pitnej z wodociągów. Ceny wody butelkowanej gwałtownie wzrosły – pisze agencja Associated Press.

Peru przeżywa coroczny okres deszczowy, jednak w tym roku opady są znacznie bardziej intensywne niż zazwyczaj.

Klimatolodzy wiążą te zmiany z trwającym od miesięcy zimowych zjawiskiem „El Nino”. Spowodowało ono nasilenie ekstremalnych zjawisk klimatycznych na zachodnim wybrzeżu Ameryki Południowej.

Fot. PAP/EPA/German Falcon

Galeria (12 zdjęć)
Oceń ten artykuł


źródło: PAP

Tagi

el nino Peru

Udostepnij

FacebookTwitterGoogle+

Wspomóż nas Przyjaciele misji

«
»

Wasze komentarze

Skomentuj jako pierwszy.