Watykański dziennik „L’Osservatore Romano” pisze o zawetowaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę dwóch ustaw o sądownictwie, co oznacza – dodaje – „zatrzymanie reformy wymiaru sprawiedliwości”. Gazeta podkreśla, że prezydent „zaapelował o pokój społeczny”.

W poniedziałkowo-wtorkowym wydaniu dziennik odnotowuje, że polski prezydent ogłaszając swą decyzję o wecie zwrócił się „zarówno do sił rządowych, kierowanych przez Jarosława Kaczyńskiego, jak i do opozycji”. Andrzej Duda – relacjonuje gazeta w artykule „Zatrzymana reforma wymiaru sprawiedliwości w Polsce” – „wezwał do odpowiedzialności i mądrości”.

Przywołano w tekście słowa prezydenta o tym, że państwo, w którym panuje niepokój i gdzie toczy się wojna polityczna, nie może się rozwijać. Słowa te, wyjaśniono, odnosiły się do manifestacji organizowanych codziennie w całej Polsce.

Dziennik podkreślił także, że „kontrowersyjne przepisy wywołały protesty tak w Polsce, jak i na forum europejskim, bo uważane są za szkodliwe dla autonomii sędziów”. Nowe ustawy „zaniepokoiły też Unię Europejską, która zastanawia się, czy nie otworzyć procedury na podstawie artykułu 7 traktatów europejskich, co mogłoby pociągnąć za sobą nałożenie sankcji na Polskę” – dodano na łamach „L’Osservatore Romano”.

Fot. PAP/Leszek Szymański

Watykański dziennik o sytuacji w Polsce
6 (100%) 1 ocen.


źródło: KAI

Udostepnij

FacebookTwitterGoogle+

Wspomóż nas Przyjaciele misji

«
»

Wasze komentarze

Skomentuj jako pierwszy.