Brytyjska premier Theresa May powiedziała w specjalnym wystąpieniu we wtorek, że obywatele krajów Unii Europejskiej będą „nadal mile widziani” w Wielkiej Brytanii po wystąpieniu tego państwa ze Wspólnoty oraz że chce jak najszybciej zagwarantować ich prawa.

Podkreśliła, że jej kraj nie chce dążyć do „połowicznej obecności” w UE. Wielka Brytania będzie dążyła nie do zachowania członkostwa w rynku UE, lecz do jak największego dostępu do niego – oświadczyła premier Theresa May we wtorek. Dodała, że jej kraj będzie chciał wypracować ambitne porozumienie o wolnym handlu z UE. Szefowa brytyjskiego rządu powiedziała, że jej kraj chce prowadzić handel z partnerami na całym świecie oraz że zaczęła już kontaktować się z innymi krajami w tej kwestii. Dodała, że „jest otwarta” na propozycje porozumienia w sprawie nowej umowy celnej z UE.

Zapowiedziała też, że w brytyjskim parlamencie odbędzie się głosowanie w sprawie Brexitu oraz że Wielka Brytania wyjdzie spod jurysdykcji Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Z początkiem wyczekiwanego wystąpienia szefowej brytyjskiego rządu w sprawie Brexitu zbiegł się największy wzrost notowań funta szterlinga od czerwca 2016 roku, gdy w referendum zapadła decyzja o wystąpieniu Wielkiej Brytanii z UE – zauważa Reuters.

Fot. PAP/EPA/HAYOUNG JEON

Wielka Brytania: obywatele UE „nadal mile widziani” po Brexicie
1 (16.67%) 1 ocen.


źródło: PAP

Udostepnij

FacebookTwitterGoogle+

Wspomóż nas Przyjaciele misji

«
»

Wasze komentarze

Skomentuj jako pierwszy.