Władze Angoli uznały za legalne 1111 świątyń w ramach nowych przepisów dotyczących związków wyznaniowych w tym kraju. Komunikat tamtejszego angolskiego parlamentu stwierdza, że państwo odmówiło uznania 827 miejsc, w których sprawowany jest kult. Większość tych uznanych przez państwo w świetle nowych przepisów obiektów należy do Kościołów i wyznań chrześcijańskich.

Najwięcej miejsc sakralnych znajduje się w stolicy tej byłej portugalskiej kolonii – Luandzie. Na każdym osiedlu stołecznym, szczególnie w tych wybudowanych po ogłoszeniu niepodległości w 1975 r., działa średnio pięć wyznań – głosi dokument parlamentarny, który jednocześnie przestrzega przed rosnącą w tym afrykańskim kraju liczbą sekt.

W styczniu br. władze Angoli uznały za legalnie działające na terytorium tego kraju 81 związków wyznaniowych, w tym Kościół katolicki. Te wyznania, które nie mają dotychczas statusu kościoła, zostaną wciągnięte na listę, zwaną potocznie Platformą Religijną.

Konieczność istnienia dodatkowej listy związków wyznaniowych nie mających dotychczas podstaw prawnych wynika z wydarzeń z Huambo z 2015 r. Doszło tam wówczas do krwawych starć członków sekty Światło Świata z policją.

Według najnowszych oświadczeń angolskiego rządu wszystkie działające w tym kraju związki wyznaniowe powinny funkcjonować “zgodnie ze swoimi doktrynami i być nastawione w swych praktykach na zapewnienie tam bezpieczeństwa, harmonii i poszanowania praw człowieka”.

Fot. PKwP

Oceń ten artykuł


źródło: KAI

Udostepnij

FacebookTwitterGoogle+

Wspomóż nas Przyjaciele misji

«
»

Wasze komentarze

Skomentuj jako pierwszy.