Włochy: koncert dla imigrantów i uchodźców w Neapolu

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Koncert dla imigrantów i uchodźców odbył się we wtorek wieczorem w znanym teatrze operowym w Neapolu, San Carlo. Na widowni zasiadło 1300 przybyszów z Afryki, Azji i Europy Wschodniej, a zaprosiły ich władze miasta w ramach inicjatywy na rzecz integracji.

W ostatkowy wieczór imigranci z wielu krajów, mieszkający na stałe w Neapolu oraz uchodźcy, którzy przypłynęli na włoskie wybrzeża i przebywają w przeznaczonych dla nich ośrodkach, wysłuchali fragmentów najsłynniejszych oper. W repertuarze były między innymi „Traviata”, „Nabucco” , „Trubadur” i „Rigoletto” Giuseppe Verdiego, „Madame Butterfly” Giacomo Pucciniego oraz „Carmen” Georgesa Bizeta.

Koncert zorganizował zarząd miejski we współpracy ze stowarzyszeniami zaangażowanymi w udzielanie gościny migrantom.

Burmistrz miasta Luigi de Magistris powiedział w czasie tego nadzwyczajnego wydarzenia w Teatro San Carlo: „Stąd, z najstarszego teatru na świecie kierujemy mocne przesłanie mówiąc, że tylko dzięki kulturze można zbudować lepszy świat”.

„Neapol poprzez kulturę chce zbudować most między narodami. W obecnym momencie historycznym, gdy chce się wznosić mury, w Neapolu, w sercu Morza Śródziemnego kultura służy jednoczeniu ludzi z całego świata”- dodał burmistrz.

Satysfakcję wyraził dyrektor artystyczny tego najstarszego teatru operowego Paolo Pinamonti. Jego zdaniem otwarcie teatru dla przybyszy ma „wzniosły walor symboliczny”.

Zobacz także
Wasze komentarze