Papież Franciszek bierze pod uwagę możliwość ustąpienia z urzędu, gdy nie będzie mógł już go sprawować – napisał w artykule emerytowany generał jezuitów ksiądz Adolfo Nicolas. Powołał się, przy tym, na rozmowę z papieżem.

Słowa 80-letniego jezuity z jego artykułu opublikowanego w hiszpańskim piśmie „Mensajero” przytaczają w poniedziałek włoskie media.

Ks. Nicolas ujawnił, że po tym gdy ogłosił, że zamierza ustąpić z funkcji generała jezuitów, rozmawiał o tym z Franciszkiem. Według hiszpańskiego duchownego papież zamierza „wziąć poważnie pod uwagę wyzwanie Benedykta”. Nawiązał tym samym do historycznej decyzji podjętej w 2013 roku przez poprzedniego papieża Benedykta XVI, który ustąpił z racji wieku i braku sił.

Hiszpański jezuita podkreślił też, że innym razem Franciszek powiedział mu: „Proszę dobrego Boga by zabrał mnie ze sobą, kiedy zmiany będą nieodwracalne”.

Watykaniści przypominają, że w 2014 roku Franciszek powiedział, że Benedykt XVI swą dymisją „otworzył drzwi dla emerytowanych papieży”. Dodał też, że „jeśli biskup Rzymu czuje, że brakuje mu sił, może zadać sobie te same pytania, co Benedykt”.

W czasie konferencji prasowej na pokładzie samolotu w zeszłym roku Franciszek wyraził opinię, że w przyszłości może być „dwóch, albo trzech emerytowanych papieży”.

W jednym z wywiadów Franciszek wyznał: „Mam przeczucie, że mój pontyfikat będzie krótki; cztery – pięć lat”.

Watykaniści zwracają uwagę, że nic nie jest przesądzone, ale ich zdaniem słowa przytoczone przez byłego generała zakonu są ważnym sygnałem.

Fot. PAP/EPA/SERENA CAMPANINI 

[Zobacz też: Papież Franciszek o swojej abdykacji]
[Zobacz też: Modlitwa do św. Rity, gdy wszystko zawodzi]

Będzie dymisja papieża Franciszka?
4.75 (79.17%) 4 ocen.


źródło: PAP

Udostepnij

FacebookTwitterGoogle+

Wspomóż nas Przyjaciele misji

«
»

Wasze komentarze

  Komentarzy:: 1

  1. Jerzy Augustyn Drozdowski


    Zapraszam do mojego bloga:Trembicki.blog2011.blogspotcom.blogspot.com