Poznaniacy będą dziś protestować przeciwko przelewającej się (głównie przez sieć) fali hejtu. Skłoniło ich do to, co dzieje się wokół poznańskiego imama Youssefa Chadida. Pod koniec czerwca Internet obiegło nagranie z wykładu, w którym uczestniczył imam. Materiał został tak zmontowany, że można było wywnioskować, iż nawołuje on do nienawiści wobec Polaków. O sprawie informowaliśmy na naszym portalu.

Podczas nagranego spotkania była mowa między innymi o dżizji – podatku dla niemuzułmanów (czyli niewiernych). Osoba, która opublikowała nagranie, błędnie przypisała te słowa imamowi z Poznania. Niestety wiele portali powielało te doniesienia. Do imama zaczęły trafiać pogróżki, także wobec swojej żony i dzieci. Policja myśli (nadal) o przyznaniu imamowi i Centrum Muzułmańskiemu ochrony, ale sam Youssef Chadid myśli już o opuszczeniu Polski.

W czwartek o 17:30 Poznaniacy spotkają się na Placu Wolności. Będzie to protest milczący. – Złapiemy się za ręce, stworzymy mur. Mur sprzeciwu – mówi współorganizatorka protestu Ola Juchacz z Generatora Malta. Inicjatorem akcji jest znany ze społecznego zaangażowania aktor Kuba Kapral. Po tym, jak imamowi i jego rodzinie grożono śmiercią, oni mówią: Niech ci, którzy grożą mu śmiercią dowiedzą się, że najpierw muszą zabić mnie. Niech ci, którzy grożą komukolwiek śmiercią, dowiedzą się, że staniemy murem za niewinnymi.

– Stwierdziliśmy, że tam, gdzie te fałszywe informacje dotarły, walka o ich usunięcie jest już bez sensu. Trzeba więc pokazać fizyczną a nie wirtualną solidarność, sprzeciw wobec nienawiści – mówi Ola Juchacz.

Organizatorzy protestu nie chcą, by Poznań i jego mieszkańcy kojarzyli się z ludźmi, którzy są wrogo nastawieni wobec wyznawców innych religii. – Chcemy pokazać przeciwną sytuację, pokojowo, ale dobitnie – dodaje. Imam wie o akcji i jest za nią bardzo wdzięczny. Pozostaje mieć nadzieję, że ta akcja chociaż w pewnym stopniu rozładuje atmosferę. Najsmutniejsze we wszystkim jest to, że do zaognienia sytuacji przyczyniły się redakcje powielające niesprawdzone informacje. Organizatorzy zapraszają wszystkich poznaniaków: – Pokażmy serce, stańmy w sercu miasta, pokażmy, że nie ma naszej zgody na nienawiść.

Poznań: bez SŁÓW przeciwko MOWIE nienawiści
2.75 (45.83%) 12 ocen.Wspomóż nas Przyjaciele misji

«
»

Wasze komentarze

Skomentuj jako pierwszy.