Bengazi zdobyte przez buntowników

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Działające na wschodzie Libii siły wierne generałowi Chalifie Haftarowi, dowódcy samozwańczej Libijskiej Armii Narodowej (ANL), opanowały Bengazi, drugie co do wielkości miasto w kraju – poinformował rzecznik ANL.

Z miasta zostały wyparte rywalizujące z ANL islamistyczne grupy zbrojne i inni bojownicy. „Zdobycie Bengazi to ostatni akord w trwających od blisko trzech lat walkach” o to miasto – oświadczył Haftar w środę wieczorem w wystąpieniu telewizyjnym. Wejście oddziałów ANL do miasta to „wyzwolenie Bengazi od terroryzmu i zwycięstwo godności” – dodał. Zaznaczył, że „Bengazi weszło w środę w erę bezpieczeństwa i pokoju”.

Jeśli informacje o opanowaniu Bengazi przez siły Haftara potwierdzą się, będzie to sukces dla Haftara, który stopniowo zdobywał kolejne obszary w południowej i wschodniej części Libii, rzucając wyzwanie uznawanemu przez społeczność międzynarodową rządowi jedności narodowej. Choć rząd ten działa w Trypolisie na zachodzie kraju od marca 2016 roku, to większa część Libii jest nadal pogrążona w chaosie.

Dowodzone przez Haftara oddziały samozwańczej Libijskiej Armii Narodowej (ANL) były główną siłą militarną zwalczającą islamistów w Libii. Generał długo opierał się próbom włączenia jego oddziałów do zjednoczonych sił zbrojnych pozostających pod kontrolą rządu porozumienia narodowego działającego w zachodniej części kraju, a także przezwyciężeniu podziałów między wschodnimi i zachodnimi regionami Libii. W pierwszych dniach maja doszło jednak do spotkania Haftara z premierem Fajizem Mustafą as-Saradżem, które dało początek kruchemu rozejmowi między ANL a rządem porozumienia narodowego. 

Bengazi zdobyte przez buntowników
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze