Stały konfesjonał to zawsze otwarta droga do przebaczenia. W wielu kościołach w Polsce można skorzystać z sakramentu pokuty niemal zawsze.

Życie w grzechu ciężkim to odłączenie od Boga. Chrześcijanin w takim stanie nie może przystępować do Komunii św., a więc tym samym uczestniczyć w pełni w sakramentalnym życiu Kościoła. Mając świadomość, że takie odłączenie od Wspólnoty jest dla każdego chrześcijanina fatalną konsekwencją grzechu, w wielu kościołach obecne są konfesjonały stałego dyżuru. Oznacza to, że przez cały dzień możemy zastać czekającego na nas księdza, który dzięki sakramentowi pokuty pomoże nam wrócić do stanu łaski uświęcającej. Stały konfesjonał zapewnia natychmiastową reakcję na grzech. To rodzaj duchowego ostrego dyżuru, gdzie od razu znajdziemy ratunek.

Takie rozwiązanie funkcjonuje i znakomicie sprawdza się choćby w poznańskiej farze. – Pomysł zrodził się dzięki księdzu infułatowi Józefowi Janemu, który w 1965 r. chciał w taki sposób przygotować wiernych do obchodów Jubileuszu Tysiąclecia Chrztu Polski. Do dzisiaj przynosi to piękne owoce – mówi ks. Mateusz Misiak. Czas trwania dyżuru pozwala właściwie w każdej chwili skorzystać z sakramentu, a sytuacje, kiedy nasza dusza znajduje się w zagrożeniu, zdarzają się przecież codziennie. O konkretnych przypadkach ks. Misiak nie chce jednak mówić. – Różne są życiowe sytuacje. Niech to będzie tajemnica – podkreśla.

fot. wikipedia

Odpowiedzią na pytanie, czy takie miejsce jest potrzebne, są pojawiające się przed konfesjonałem kolejki. Wierni nie tylko w okresie Świąt, ale w ciągu roku bardzo często przystępują do spowiedzi. – Po liczbie wiernych, którzy się tu regularnie pojawiają, wnioskujemy, że to miejsce jest bardzo ważne dla mieszkańców naszego miasta i regionu – dodaje proboszcz poznańskiej fary. – Kiedy nie dam sobie z czymś rady, zawiodę Pana Boga, to wiem, że mogę tu przyjść i zawsze znajdę przebaczenie. To niesamowite uczucie, bo dzięki konfesjonałowi w farze mam poczucie, że Chrystus zawsze na mnie czeka, zawsze jest gotów się ze mną spotkać – mówi z kolei Karolina, która przyznaje, że woli spowiadać się tutaj niż u siebie w parafii.

Konfesjonały stałego dyżuru możemy jednak znaleźć w całej Polsce. To rozwiązanie dobre nie tylko dla osób, które regularnie się spowiadają, ale także dla tych, którzy czasem – może nawet pod wpływem impulsu – chcą zacząć swoje życie z Bogiem od nowa. Praktyka pokazuje, że takie sytuacje się zdarzają. Konfesjonał zawsze jest miejscem cudu, który polega na tym, że wszelkie zło zostaje usprawiedliwione przez Chrystusa.

Duchowy oddział ratunkowy
6 (100%) 2 ocen.Wspomóż nas Przyjaciele misji

«
»

Wasze komentarze

Skomentuj jako pierwszy.