Biskupi Korei Południowej wskazują na konieczność „chronienia oraz rozwijania demokracji w sposób pokojowy i dojrzały”. Tak odpowiadają na kryzys polityczny w tym azjatyckim kraju, gdzie parlament zatwierdził wotum nieufności wobec urzędującej prezydent Park Geun-hye.

W przesłaniu zatytułowanym „Sprawiedliwość popłynie niewysychającym strumieniem” tamtejszy episkopat przyłączył się do powszechnych żądań ustąpienia dotychczasowej głowy państwa. Cała koreańska klasa polityczna powinna „wylewać łzy pokuty” oraz starać się „odbudować zaufanie i nadzieję w narodzie” – piszą biskupi.

Kryzys, jaki dotknął ten kraj, ma początki w aferze wynikającej z kontrowersyjnej relacji wybranej w 2012 r. prezydent z córką przywódcy jednego z kultów szamanistycznych. Choi Soon-sil manipulowała głową państwa, uzyskując dostęp do tajnych dokumentów i namawiając do decyzji służących ekonomicznie interesom kontrolowanych przez nią przedsiębiorstw czy fundacji. Zarzuty, na podstawie których przegłosowano ostatecznie wotum nieufności względem Park Geun-hye, to korupcja, oszustwa, nadużywanie władzy i niedotrzymywanie obowiązków konstytucyjnych.

Fot. Wikipedia

Oceń ten artykuł


źródło: RV

Udostepnij

FacebookTwitterGoogle+

Wspomóż nas Przyjaciele misji

«
»

Wasze komentarze

Skomentuj jako pierwszy.