Duże miasta Polski przygotują plany adaptacji do zmian klimatu

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Kilkadziesiąt miast powyżej 100 tys. mieszkańców – w ramach koordynowanego przez resort środowiska programu – ma przygotować plany adaptacji do zmian klimatu – informuje MŚ. Pozwolą one sięgnąć aglomeracjom po pieniądze z UE na proklimatyczne inwestycje.

Ministerstwo podało w komunikacie, że w czwartek w obecności wiceministra środowiska i pełnomocnika rządu ds. polityki klimatycznej Pawła Sałka podpisana została umowa na realizację projektu „Opracowanie planów adaptacji do zmian klimatu w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców”.

„Miejskie Plany Adaptacji to pierwszy w Europie projekt adaptacji do zmian klimatu organizowany na taką skalę. Jego efektem będzie przygotowanie planów adaptacji dla 44 miast – partnerów projektu” – dodano. Wśród nich są m.in.: Bielsko Biała, Chorzów, Gliwice, Kraków, Lublin, Opole, Wrocław czy Zielona Góra.

Resort wyjaśnił, że celem projektu jest przeprowadzenie analizy podatności każdego z miast na zmiany klimatu i zaplanowanie działań adaptacyjnych do stwierdzonych zagrożeń. Ma to się również przyczynić do poprawy bezpieczeństwa i jakości życia mieszkańców. Dzięki takim planom, miasta będą mogły też sięgnąć po pieniądze unijne na inwestycje proklimatyczne.

„Adaptacja do zmian klimatu nie jest wysiłkiem jednorazowym, jest nieprzerwanym cyklem przygotowań, działań i oceny efektów. Zmiany klimatyczne są problemem, którego nie można zostawić następnemu pokoleniu” – podkreślił, cytowany w komunikacie, minister środowiska Jan Szyszko.

Ministerstwo informuje ponadto, że w ramach projektu zaplanowana jest też szeroka kampania informacyjno–edukacyjna.

Duże miasta Polski przygotują plany adaptacji do zmian klimatu
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze