W konkatedrze św. Jakuba w Olsztynie święcenia biskupie przyjął ks. Janusz Ostrowski. Przez 7 lat pracował jako misjonarz w Togo, w Afryce. Czas pracy misyjnej był i jest dla mnie czasem błogosławionym – wspomina.

Głównym konsekratorem był metropolita warmiński abp Józef Górzyński, współkonsekratorami nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio i arcybiskup senior archidiecezji warmińskiej Edmund Piszcz. Uroczystości rozpoczęły się się o godz. 11.00 w konkatedrze warmińskiej w Olsztynie. Przewodniczył im i homilię wygłosił metropolita warmiński abp Józef Górzyński, główny konsekrator. Współkonsekratorami byli nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio i arcybiskup senior Edmund Piszcz.

Biskup Janusz Ostrowski przez 7 lat (1999-2006) przebywał na misjach w Togo, w Afryce. Tak o tym czasie mówi w wywiadzie dla Radia Maryja: wyjazd na misje do Afryki do Togo, gdzie miałem to szczęście poznać prawdziwy świat, nie ten z telewizyjnego ekranu, lecz ludzi, którzy choć nie obfitują w dobrobyt materialny, wiedzą, co w życiu ludzkim jest naprawdę ważne. A jest to rodzina tworząca bardzo silne więzi i stanowiąca niezastąpiony fundament poczucia wartości i tożsamości. To wszystko jest zawsze odnoszone do Boga, dlatego w Afryce bardzo trudno spotkać ateistę. Siedmioletnia praca misyjna w gronie oddanych dla Ewangelii polskich misjonarzy jak i kapłanów rodzimych pozwoliła uczyć się budowania wspólnoty opartej na wzajemnym szacunku i chęci zrozumienia tego, wydaje się początkowe trudne i niezrozumiałe. 

Czas pracy misyjnej był i jest dla mnie czasem błogosławionym i bardzo bogatym w doświadczenia duszpasterskie, ale i takie zwyczajne życiowe. Wiem, że nie wszyscy mogą wyjechać na misje, ale każdego, kto choćby nieśmiało myśli o tym, szczerze z serca zachęcam. Naprawdę warto uczyć się człowieczeństwa od ludzi skromnych i pozostających w cieniu współczesnego świata. – dodaje.

 

Dewizą nowego biskupa Janusza Ostrowskiego oraz programem jego biskupiej posługi są słowa „Jesu in Te confido” – „Jezu ufam Tobie”. W jego herbie na zielonym tle znalazło się srebrne przedstawienie Jezusa jako Dobrego Pasterza.

***

Bp Janusz Ostrowski urodził się 16 listopada 1964 r. w Olsztynie. Święcenia kapłańskie przyjął w dniu 25 maja 1991 r. w Olsztynie. Po dwóch latach pracy wikariuszowskiej (1991-1993) w parafii św. Katarzyny w Braniewie rozpoczął studia specjalistyczne z prawa kanonicznego w Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie, ukończone doktoratem w 1997 r.

Po studiach mianowany sędzią Metropolitalnego Sądu Archidiecezji Warmińskiej i notariuszem Kurii Metropolitalnej oraz duszpasterzem pomocniczym w parafii akademickiej św. Franciszka w Olsztynie, a następnie wicerektorem w Wyższym Warmińskim Seminarium Duchownym „Hosianum”. W 1999 r. wyjechał do pracy misyjnej do Afryki, gdzie pracował jako misjonarz „Fidei donum” w Togo do 2006 r.

Po powrocie do Polski kontynuował pracę duszpasterską jako wikariusz w parafii św. Wojciecha w Olsztynie (2006-2008) oraz jako sędzia Sądu Biskupiego. W latach 2007-2011 pełnił zadania postulatora diecezjalnego dwóch procesów beatyfikacyjnych o męczeństwo 46 ofiar hitleryzmu i komunizmu z okresu II wojny światowej z terenów dawnej diecezji warmińskiej.

W 2008 r. mianowany kanonikiem gremialnym Kapituły Kolegiackiej w Lidzbarku Warmińskim, a w 2011 r. wiceoficjałem Trybunału Warmińskiego. Tego samego roku rozpoczął pracę jako adiunkt na Wydziale Teologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie na kierunku prawa kanonicznego.

Fot. olsztyn.goscniedzielny.pl

Olsztyn: ks. Janusz Ostrowski – misjonarz przyjął sakrę biskupią
6 (100%) 1 ocen.


źródło: KAI/Redakcja

Udostepnij

FacebookTwitterGoogle+

Wspomóż nas Przyjaciele misji

«
»

Wasze komentarze

Skomentuj jako pierwszy.