jak-pomoc-duszom-w-czysccu

Nie wiemy, jak jest po tej drugiej stronie. Dlatego czasem pojawia się w nas lęk przed śmiercią i przejściem do nowego życia. Ten lęk dotyczy także naszych najbliższych: a co, jeżeli są w czyśćcu? Jak możemy im pomóc?

Niektórzy święci i błogosławieni mieli dar poznania czyśćca. Wizje tego miejsca mieli między innymi św. Brygida i św. siostra Faustyna. Ich wizje jasno pokazują, że czyściec to stan duszy, który przynosi wiele cierpień, ale z kolei daje nie tyle nadzieję, ile pewność wiecznego szczęścia z Bogiem. Trzeba na nie jednak poczekać.

„Ujrzałam Anioła Bożego, który mi kazał pójść za sobą. W jednej chwili znalazłam się w miejscu mglistym, napełnionym ogniem, a nim całe mnóstwo dusz cierpiących. Te dusze modlą się bardzo gorąco, ale bez skutku dla siebie, my tylko możemy im przyjść z pomocą. Mój Anioł Stróż nie odstępował mnie ani na chwilę. I zapytałam się tych dusz, jakie ich jest największe cierpienie? I odpowiedziały mi jednoznacznie, że największym dla nich cierpieniem, to jest tęsknota za Bogiem. Widziałam Matkę Bożą odwiedzającą dusze w czyśćcu. Dusze nazywają Maryję „Gwiazdą Morza”. Ona im przynosi ochłodę” – zapisała w Dzienniczku św. Faustyna Kowalska.

Te słowa znajdują potwierdzenie także z objawieniu, jakie miała św. Brygida. Matka Boża powiedziała jej:

„Jestem Matką tych wszystkich, którzy znajdują się w miejscu odbywania pokuty. Moje modlitwy łagodzą kary nałożone na nich za ich grzechy”.

Nie jest tak, że czyściec jest miejscem odosobnienia i żywi nie mają na niego wpływu. Wręcz przeciwnie. Nauczanie Kościoła oraz wizje świętych jednoznacznie podkreślają, że nasi bliscy potrzebują modlitwy i pamięci. – Kościół od początku czcił pamięć zmarłych i ofiarował im pomoce, a w szczególności Ofiarę eucharystyczną, by po oczyszczeniu mogli dojść do uszczęśliwiającej wizji Boga – czytamy w Katechizmie Kościoła Katolickiego. 

Największą pomocą dla dusz cierpiących w czyśćcu jest z pewnością Msza św. w ich intencji. Możemy także zyskać odpust zupełny dla naszych zmarłych, o którym pisaliśmy wcześniej. Wielką pomocą jest też ofiarowanie cierpienia w ich intencji i codzienna modlitwa. 

Śmierć nie powinna niszczyć więzów miłości z naszymi bliskimi. Pomimo że fizycznie nie są już z nami, mamy możliwość wspierania ich w drodze do wieczności.

Jak pomóc duszom w czyśćcu?
5.61 (93.46%) 51 ocen.


Udostepnij

FacebookTwitterGoogle+

Wspomóż nas Przyjaciele misji

«
»

Wasze komentarze

  Komentarzy:: 1

  1. Rafał Matusiak


    I takim oto sposobem pieniążki lecą do Watykańskiego skarbca… Nic z tego! Biblia mówi wyraźnie, że zmarłym po śmierci już nie można pomóc… ” Wiedzą bowiem żywi, że muszą umrzeć, lecz umarli nic nie wiedzą i już nie ma dla nich żadnej zapłaty, gdyż ich imię idzie w zapomnienie.”(Księga Koheleta 9.5) https://youtu.be/pOpYLxXNmPM?t=1h10m8s
    Czas na pokutę i nawrócenie jest za życia. Po śmierci dla nie nawróconego człowieka nie ma już żadnej nadzieji. „Przecież brata żadnym sposobem nic wykupi człowiek Ani też nie da Bogu za niego okupu, bo okup za duszę jest zbyt drogi I nie wystarczy nigdy, by móc żyć na wieki i nie doznać zagłady.”(Psalm 49.8)