Warszawa: powstanie największe Muzeum w Polsce

Muzeum Historii Polski ma być największym muzeum w Polsce, jeśli chodzi o przestrzeń wystawienniczą, i najdroższą inwestycją w polskiej kulturze od czasów II wojny światowej – powiedział w środę wiceminister kultury Jarosław Sellin.

Wiceminister kultury pytany w radiowej „Jedynce” o etap prac nad Muzeum Historii Polski przypomniał, że jako instytucja działa ono od 2006 r., lecz jest to „muzeum bez siedziby, bez ziemi”. Siedziba placówki będzie się mieścić na warszawskiej Cytadeli.

„Niestety przez osiem lat rządów Platformy (Obywatelskiej) nie podejmowano decyzji, gdzie to muzeum ma się budować. Podjęto ją w ostatniej chwili” – zaznaczył Sellin.

Jak mówił, Muzeum Historii Polski „ma być największym muzeum w Polsce, jeśli chodzi o przestrzeń wystawienniczą; najdroższą inwestycją w polskiej kulturze od czasów II wojny światowej”. „Tak powinno być. W tym narodzie, gdzie mamy taką znakomitą, piękną historię, gdzie mamy co opowiadać, to muzeum musi być” – podkreślił wiceszef MKiDN.

Dyrektor Muzeum Historii Polski, Robert Kostro. Fot. Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego

Przypomniał, że „przetarg na wykonawcę muzeum niedawno się rozstrzygnął i dopiero teraz zaczyna się budowa”. Jak dodał, w związku z tym termin zakończenia prac w roku 2018 „nie jest realny”. „To się na pewno przeciągnie na rok 2019-20, ale jakieś odsłony inwestycji pojawią się wcześniej” – poinformował wiceminister kultury.

***
Wystawa stała Muzeum Historii Polski (a tym samym stała siedziba) miała być początkowo otwarta w listopadzie 2018 roku, miesiącu odzyskania przez Polskę niepodległości, jednak w wyniku niekorzystnych dla Muzeum działań politycznych, jego budowa kilkukrotnie była przekładana. Muzeum Historii Polski jest pierwszym Muzeum, opowiadającym całą historię Polski, począwszy od Chrztu, aż do czasów współczesnych. Choć instytucja Muzeum działa nieprzerwanie od 2006 (a więc zanim powstało Muzeum Powstania Warszawskiego) dopiero teraz udało się zdobyć wystarczające środki na budowę jego stałej siedziby. Instytucja ma za sobą wiele wystaw czasowych, które odbiły się szerokim echem w środowisku historyków i muzealników na całym świecie. Były to m. in. „Odwaga i Pojednanie” (wystawa dotycząca relacji polsko-niemieckich w okresie powojennym), „Kobiety Niepodległości”, „GUSEN: granit i śmierć, pamięć i zapomnienie”, „Smoleńskie Portrety” (wystawa stanęła w 2015 w centrum Warszawy. W kształcie ogromnego panoptykonu zawarto portrety i biografie ofiar katastrofy pod Smoleńskiem) czy „Jan Karski. Człowiek wolności”. Jak zapewniają wykonawcy wystawy stałej, ma być to najnowocześniejsze i jedne z największych Muzeów nie tylko w Polsce, ale i środkowej Europie. 

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze