fot. Justyna Zacharek Robert Adamczyk/Biuro Prasowe Sanktuarium w Licheniu

Licheń: zakończenie 148. zebrania plenarnego Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych

Przez trzy dni (23-25 kwietnia) w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej odbywało się 148. Plenarne Zebranie Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych. W obradach wzięło udział ponad 160 sióstr przełożonych, prowincjalnych i generalnych z około stu żeńskich zgromadzeń zakonnych posługujących w Polsce.

Siostry w czasie spotkania razem się modliły się i zasłuchiwały w głos Ducha Świętego. Miało ono jeszcze jedną ważną funkcję, jaką jest budowanie jedności. – Do Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych należy około 130 przełożonych generalnych i prowincjalnych. Każda z nas ma swój charyzmat, duchowość i misję w Kościele, ale wszystkie jesteśmy osobami konsekrowanymi. Wszystkie jesteśmy w polskim Kościele. Potrzebujemy wspólnych działań i koordynacji, wspólnej odpowiedzi na wyzwania czasu, które dziś są – mówiła s. Ewa Kaczmarek MChr, przewodnicząca Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych.

>>> Posługa władzy tematem 148. Zebrania Plenarnego Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Żeńskich

fot. Justyna Zacharek Robert Adamczyk/Biuro Prasowe Sanktuarium w Licheniu

Tematem przewodnim 148. Zebrania Plenarnego Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Żeńskich była „Posługa władzy w zgromadzeniach zakonnych”. Odbyły się konferencje, warsztaty grupowe a także w panel dyskusyjny. – Chciałyśmy, by pochyleniu nad zagadnieniami towarzyszyło wyciągnięcie konkretnych wniosków. Zastanawiamy się, jak władza w zgromadzeniach ma być wykonywana wobec zmieniającego się świata i zmieniającej się młodzieży, która wstępuje do tych zgromadzeń – wyjaśniła s. Urszula Fabisiak MChr, rzeczniczka prasowa Konferencji WPŻZZ.

fot. Justyna Zacharek Robert Adamczyk/Biuro Prasowe Sanktuarium w Licheniu

Podjęto także temat tzw. „Ustawy Kamilka” dotyczącej nowelizacji szeregu ustaw na temat ochrony małoletnich, którzy stali się ofiarami przemocy. – Poruszane w czasie zebrania zagadnienia są jeszcze nowe dla sióstr. Chciałyśmy, by prelegenci, nakreślając wytyczne obowiązujące w Polsce, przedstawili konkretne wymagania, które zostaną przez siostry przejęte i wdrożone w prowadzonych przez nie dziełach – mówiła siostra Fabisiak. Wspomniane standardy wejdą w życie 15 sierpnia. Wiele żeńskich zgromadzeń zakonnych prowadzi dzieła takie jak DPSy, żłobki czy przedszkola, dlatego przygotowują się i szkolą do ich wprowadzenia.

fot. Justyna Zacharek Robert Adamczyk/Biuro Prasowe Sanktuarium w Licheniu

Zebranie rozpoczęła Msza Święta w bazylice licheńskiej odprawiona pod przewodnictwem abpa Antonio Guido Filipazzi, Nuncjusza Apostolskiego w Polsce. Abp Filipazzi w homilii przedstawił życie konsekrowane jako sposób całkowitego ofiarowania się Bogu. Podczas późniejszego spotkania z siostrami przypomniał, że cnoty życia konsekrowanego mają w podstawie cnoty ludzkie, a łaska buduje na naturze, nie niszcząc jej, ale ją doskonaląc.

– Z entuzjazmu wiary płynie radykalizm życia, który prowadzi do świadectwa ­­– mówił  w homilii podczas Mszy Świętej w środę, 24 kwietnia, bp Jacek Kiciński CMF, przewodniczący Komisji KEP ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. Zwracając się do sióstr hierarcha zachęcał do prowadzenia duszpasterstwa obecności.

fot. Justyna Zacharek Robert Adamczyk/Biuro Prasowe Sanktuarium w Licheniu

– Życie zakonne jest miernikiem kondycji Kościoła jako najbardziej radykalna forma naśladowania Chrystusa, czystego, ubogiego i posłusznego – wyjaśnił bp Kiciński, przypominają, że życie konsekrowane jest sercem Kościoła.

Ostatniego dnia konferencji z mniszkami modlił się bp Artur Miziński, Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Polski. W homilii mówił o roli kobiet w historii zbawienia. Podkreślił, że to właśnie kobiety były przy grobie Jezusa Chrystusa, były także obecne pod krzyżem oraz przemierzały drogę krzyżową Zbawiciela.

– Ta prawda o roli niewiast w rodzeniu się pierwotnego Kościoła mówi, jak ważna jest rola kobiet w Kościele.

Cytując papieża Franciszka, hierarcha zastanawiał się, co by było, gdyby nie było sióstr zakonnych w szkołach, szpitalach, na misjach. Jego zdaniem są one darem, gdyż poświęcają swoje życie i niosą orędzie Chrystusa. Podkreślił, że jest to zadanie trudne, jednak nagroda w niebie jest warta wszelkich wyrzeczeń na ziemi.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze