60. rocznica wstąpienia Włoszech do Unii Europejskiej. Fot. PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO

Rzym: miejsce islamu we Włoszech – debata w parlamencie

O przyszłości stosunków pomiędzy państwem i mieszkającymi na jego obszarze wyznawcami islamu dyskutowano w Izbie Deputowanych włoskiego parlamentu. Udział w debacie, zatytułowanej: „Islam we Włoszech. Jaki pakt konstytucyjny?”, wzięli m.in. minister spraw wewnętrznych Marco Minniti i Yahya Pallavicini, przewodniczący i imam jednej z większych wspólnot muzułmańskich Coreis (Comunità Religiosa Islamica).

Biorąc pod uwagę szybki wzrost liczby wyznawców islamu we Włoszech, która zbliża się już do dwóch milionów, uczestnicy zgodzili się, że niezbędne staje się osiągnięcie porozumienia z nimi państwa włoskiego, które ze swej strony musi rozwiązać takie kwestie, jak integracja oraz pogodzić z sobą wzrost gospodarczy, prawa obywatelskie i bogactwo kultury, „a przede wszystkim skutecznie przezwyciężyć zagrożenie ze strony terroryzmu”.

Dotychczasowe próby osiągnięcia porozumienia pomiędzy państwem i społecznością muzułmańską okazały się trudne z przyczyn przede wszystkim natury prawnej. Chodzi zaś o stworzenie tzw. „włoskiego islamu”, który egzystowałby w kontekście zagwarantowanego przez konstytucję religijnego pluralizmu. Na drodze tego procesu pojawiają się trzy kwestie: pogodzenie kultury prawnej islamu z podstawami włoskiego porządku prawnego; ochrony włoskiej „tożsamości konstytucyjnej” w społeczeństwie wieloetnicznym; walka z ekstremizmem dżihadu i wkład, jaki społeczność islamska mogłaby wnieść w zapobieganie i zwalczanie procesów tzw. radykalizacji. Dyskusja na te tematy będzie kontynuowana.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze