Somalijscy żołnierze przeprowadzili szturm na szkołę prowadzoną przez dżihadystów z ugrupowania Al-Szabab i uratowali 32 dzieci – poinformowały w piątek władze. Według islamistów podczas szturmu zginęło czworo dzieci i nauczyciel. Rząd zaprzecza.

„32 dzieci jest bezpiecznych i znajduje się pod opieką rządu. To niefortunne, że terroryści rekrutują dzieci i wpajają im swoją chorą ideologię” – powiedział somalijski minister informacji Abdirahman Omar Osman. „Pokazuje to, jak bardzo zdesperowani są terroryści, gdy przegrywają wojnę i ludzie odrzucają ich terror” – dodał.Organizacja Al-Szabab przekazała, że w nocy z czwartku na piątek siły rządowe, wykorzystując m.in. drony, zaatakowały szkołę w regionie Shabelle Środkowe. Dodała, że w operacji śmierć poniosło czworo dzieci i nauczyciel.

Somalijski rząd zaprzeczył, jakoby uczniowie zginęli podczas szturmu. „Porwali pozostałych uczniów” – oświadczył rzecznik Al-Szabab Abdiasis Abu Musab. „Za śmierć uczniów i ich nauczyciela odpowiada Human Rights Watch (HRW), gdyż wskazała ich palcami” – dodał.

W raporcie opublikowanym w tym tygodniu HRW, organizacja broniąca praw człowieka z siedzibą w Nowym Jorku, napisała, że od września 2017 roku Al-Szabab każe starszyźnie, nauczycielom z islamskich szkół i społecznościom wiejskim przekazywać nieletnich pod swoją opiekę. Chodzi o setki dzieci, nawet ośmioletnich.

Powiązane z Al-Kaidą ugrupowanie walczy ze wspieranymi przez ONZ somalijskimi władzami i próbuje ustanowić własne rządy, które opierałyby się na surowej interpretacji szariatu. Wojna w Somalii trwa od lat 80. ubiegłego wieku. Wybuchła, gdy w kraju doszło do buntu przeciwko trwającym od 1969 roku dyktatorskim rządom wojskowego prezydenta gen. Mohammeda Siada Barrego. W 1991 roku rebelianci obalili w końcu dyktatora, ale natychmiast wszczęli między sobą wojnę o władzę i podział łupów.

W ostatnich latach udało się utworzyć regionalne administracje, kierowane przez rząd federalny w Mogadiszu. Żołnierze pokojowi Unii Afrykańskiej, którzy wspierają somalijskie wojsko, stopniowo odbijają z rąk dżihadystów kolejne terytoria.

Oceń ten artykuł


źródło: PAP

Tagi

Somalia

Udostepnij

FacebookTwitterGoogle+

Wspomóż nas Przyjaciele misji

«
»

Wasze komentarze

  Komentarzy:: 1


  1. Minister chyba słabo zna islam. Wola Allaha jest jasno przedstawiona:
    Ci spośród wiernych, którzy siedzą spokojnie – oprócz tych, którzy doznali szkody – i ci, którzy z zapałem walczą na drodze Allaha swoimi dobrami i swoim życiem – nie są wcale równi. Wywyższył Allah gorliwie walczących swoimi dobrami i swoim
    życiem nad tych, którzy siedzą spokojnie, o jeden stopień. Wszystkim Allah obiecał rzeczy piękne. Lecz Allah wyróżnił walczących gorliwie ponad tych, którzy siedzą spokojnie, nagrodą ogromną – (Koran 4:95)
    A tu oficjalna egzegeza (tafsir):
    http://www.qtafsir.com/index.php?option=com_content&task=view&id=615&Itemid=59