Przegląd prasy katolickiej

Gość Niedzielny
Szymon Babuchowski pisze o pielgrzymce papieża Franciszka do Peru. – Papież przylatuje do kraju zróżnicowanego wewnętrznie pod wieloma względami: geograficznym, kulturowym, ekonomicznym. Jednak tym, co najbardziej dzieli peruwiańskie społeczeństwo w ostatnim czasie, jest polityka – zaznacza dziennikarz „Gościa Niedzielnego”. Ponadto Dariusz Kowalczyk SJ w swoim felietonie odnosi się do tego, w jaki sposób powinno się przeprowadzać ewentualne zmiany w Kościele. – Zmiany są jednak dobre tylko wtedy, gdy prowadzą do większej wierności Chrystusowi – pisze jezuita.
Tygodnik Idziemy
– Pasterz wychodzi do owiec. Bardzo mnie boli to, że przyzwyczailiśmy się w Kościele do „obsługiwania” wiernych – o swoich priorytetach duszpasterskich mówi bp Romuald Kamiński w rozmowie z Ireną Świerdzewską. – Kościół ustępuje islamowi i lewicy – Czy Kościół w Europie jest już na równi pochyłej do ostatecznej kapitulacji wobec antychrześcijaństwa? – pisze z kolei o. Dariusz Kowalczyk SJ. Ponadto Jacek Karnowski przedstawia kulisy niedawnej rekonstrukcji rządu.
Tygodnik Niedziela
W najnowszym numerze „Niedzieli” przeczytamy rozmowę Lidii Dudkiewicz z abp. Wacławem Depo. – Trwa rok duszpasterski poświęcony Duchowi Świętemu. Jego hasło: „Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym” (por. Dz 2, 4) wyznacza nam pewną przestrzeń, uświadamia, że bez pomocy Ducha Świętego nie rozpoznamy nie tylko całej prawdy o Jezusie, ale też prawdy o nas samych – podkreśla metropolita częstochowski.
Przewodnik Katolicki
Historyk Paweł Stachowiak pisze o paradoksach dekomunizacji. – Naszym obowiązkiem jest dopilnowanie, aby przestrzeń publiczna była wypełniona przez te postaci i symbole, które chcemy przekazać przyszłym pokoleniom jako wzorce postaw. Kryterium doboru nie można jednak zawężać do jednego nurtu tradycji historycznej – podkreśla autor „Przewodnika Katolickiego”. Znajdziemy również rozmowę ks. Mirosława Tykfera z kard. Kurtem Kochem, przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Jedności Chrześcijan.
Tygodnik Powszechny
W „Tygodniku” głośny artykuł o. Ludwika Wiśniewskiego. – Oto na naszych oczach umiera chrześcijaństwo. (…) Chrześcijaństwo wykorzeniamy my sami, duchowni i najgorliwsi członkowie Kościoła – pisze dominikanin, stawiając tezę, że główną przyczyną kryzysu jest wprowadzenie do naszej religii elementu wrogości. Tezy w tym tekście są odważne, może nieco generalizujące, ale dotykają niezwykle ważnych spraw. Ten artykuł to nie doszukiwanie się kryzysu chrześcijaństwa w globalizacji, działaniach Unii Europejskiej czy któregokolwiek z polityków. To uderzenie się we własne piersi.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze