Według opublikowanego we wtorek raportu Amnesty International w jednym tylko więzieniu reżim syryjski wykonał w latach 2011-15 wyroki śmierci przez powieszenie na 13 tys. osobach, przeważnie cywilach.

W raporcie zatytułowanym „Ludzka rzeźnia: wieszanie i masowa eksterminacja w więzieniu Saydnaya” stwierdzono, że w okresie lat 2011-15 co najmniej raz w tygodniu wykonywano w nocy wyroki śmierci przez powieszenie na grupach więźniów liczących ok. 50 osób. Wykonywanie wyroków poprzedzano krótkim procesem. Więźniowie byli bici i mieli cały czas zawiązane oczy.

Podczas odbywania kary regularnie stosowano tortury, pozbawiano więźniów wody i jedzenia; nie mieli też dostępu do opieki lekarskiej.

„Nigdy nie wiedzieli kiedy nastąpi egzekucja do czasu aż zawiązywano im sznur wokół szyi” – twierdzą autorzy raportu. „Wisieli przez 10-15 minut. Najmłodsi ważyli zbyt mało aby umrzeć, więc pomocnicy katów ciągnęli ich za nogi aby przerwać rdzeń kręgowy” – głosi umieszczone w raporcie zeznanie jednego ze świadków.

Raport oparto na zeznaniach 84 świadków, w tym strażników położonego niedaleko Damaszku więzienia, sędziów i byłych więźniów.

Większość ofiar stanowiły – według raportu – osoby cywilne uważane za wrogów prezydenta Baszara el-Asada.

Według Amnesty International praktyki te, które być może trwają do dnia dzisiejszego, należy zakwalifikować jako zbrodnię wojenną lub zbrodnię przeciwko ludzkości.

Więzienie Saydnaya, jedne z największych w Syrii, znajduje się w odległości ok. 30 km na północ od Damaszku.

Fot. PAP/EPA/STR

Oceń ten artykuł


źródło: PAP

Udostepnij

FacebookTwitterGoogle+

Wspomóż nas Przyjaciele misji

«
»

Wasze komentarze

Skomentuj jako pierwszy.