Co najmniej 25 osób zginęło w Syrii w atakach z powietrza na budynek wykorzystywany przez ugrupowanie Dżabhat Fatah al-Szam (dawny Front al-Nusra) – poinformowało we wtorek Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka. Kilkadziesiąt osób zostało rannych.

Obserwatorium z siedzibą w Wielkiej Brytanii przyznało, że nie wiadomo na razie, czy naloty przeprowadziło lotnictwo rosyjskie, czy koalicja pod wodzą USA.

Wtorek jest piątym dniem rozejmu w Syrii, ale Rosja i Turcja, które zaangażowały się w jego wynegocjowanie, podkreślają, iż nie obejmuje on Państwa Islamskiego ani Dżabhat Fatah al-Szam.

W sobotę Rada Bezpieczeństwa ONZ jednomyślnie uchwaliła, na wniosek Rosji, rezolucję popierającą rozejm w Syrii wprowadzony w nocy z czwartku na piątek z inicjatywy Turcji i Rosji oraz przewidziane na styczeń negocjacje pokojowe w stolicy Kazachstanu Astanie. Moskwa i Ankara są gwarantami przestrzegania rozejmu.

Wojna domowa w Syrii rozpoczęła się w marcu 2011 roku, kiedy pokojowe demonstracje antyrządowe przekształciły się w krwawe starcia z wojskiem i policją. W wyniku trwającego już blisko sześć lat konfliktu zbrojnego śmierć poniosło ponad 310 tys. ludzi, a 11 mln Syryjczyków, czyli połowa ludności, zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów.

Fot. PAP/EPA/RUSSIAN DEFENCE MINISTRY PRESS SERVICE HANDOUT

Oceń ten artykuł


źródło: PAP

Tagi

Syria

Udostepnij

FacebookTwitterGoogle+

Wspomóż nas Przyjaciele misji

«
»

Wasze komentarze

Skomentuj jako pierwszy.