Od 19 czerwca trwa misyjne święto w Centrum Formacji Misyjnej. Ponad 100 misjonarek i misjonarzy zjechało się całego świata, by wspólne się modlić, słuchać konferencji oraz ubogacać się wzajemnie swymi doświadczeniami. Bp Jerzy Mazur SVD, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji w homilii podczas jubileuszowej Mszy św. gratulował misjonarzom, którzy oddali we serce misjom przed 50, 30 i 25 laty i wytrwali w powołaniu misyjnym.

– Tylko ci misjonarze, którzy miłują Boga nigdy nie męczą się mówić o Bogu – mówił biskup. – Tylko ci misjonarze, którzy miłują drugiego człowieka nie czują trudu zmęczenia świadczenia mu miłości miłosiernej. W dziękczynieniu za łaskę powołania, w roku jubileuszowym wróćcie myślami do momentu usłyszenia słów „Pójdź za Mną”, dnia święceń kapłańskich, składania ślubów zakonnych, powołania do misji ad gentes. Wasze imiona zostały wymienione pojedynczo. Wcześniej to sam Jezus wypowiedział Wasze imię dodając „Pójdź za Mną”. Bóg nas zna i woła nas po imieniu, woła nas takimi, jakimi jesteśmy. Odpowiedzieliście, każdy i każda z osobna słowami Abrahama i proroków: „Oto jestem” i poszliście za głosem Pana jak prorok Jeremiasz, Izajasz, jak Apostołowie, święci i błogosławieni – stwierdził ks. biskup.

Cały dzień wypełniały interesujące spotkania. O. prof. Dr hab. Grzegorz Bartosik OFMConv przedstawił wykład poświęcony objawieniom maryjnym w Fatimie i Gietrzwałdzie w kontekście współczesnej ewangelizacji. Przed południem sytuację Kościoła i społeczeństwa polskiego przybliżali misjonarzom p. Marcin Przeciszewski, prezes KAI oraz rzecznik prasowy Episkopatu ks. dr Paweł Rytel-Adrianik. Następnie uczestnicy wysłuchali przedłożenia dyrektorów różnych departamentów MZS, zapoznając się z możliwościami współpracy.  Po południu odmówiono koronkę do miłosierdzia Bożego, a następnie ks. bp Jerzy Mazur przedstawił bieżące działania Komisji misyjnej. Dyrektorzy poszczególnych jej agend opowiedzieli o swej pracy i przedstawili możliwości dofinansowania różnych projektów misyjnych. Pracowity dzień zjazdu zakończyła agapa.

21 czerwca misjonarki i misjonarze wezmą udział w sympozjum naukowym na UKSW poświęconym tematowi „Świeccy a misje”. Podczas sympozjum zostanie przypomniana działalność Komisji Episkopatu Polski ds. Misji, która w tym roku obchodzi 50 rocznicę swego istnienia.

Oceń ten artykuł


źródło: Dzieło Pomocy "Ad Gentes"

Udostepnij

FacebookTwitterGoogle+

Wspomóż nas Przyjaciele misji

«
»

Wasze komentarze

Skomentuj jako pierwszy.