Papież Franciszek w Genui. fot. EPA/OSSERVATORE ROMANO

Papież wspiera Sudan Południowy

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

W czasie konferencji prasowej, jaka odbyła się dziś w Watykanie, prefekt Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka zaprezentował nową inicjatywę Franciszka: „Papież dla Sudanu Południowego”. Przypomniał wojnę, która od 2013 r. toczy się w tym kraju powodując ogromny kryzys humanitarny.

Ponad 7 milionów osób codziennie cierpi z głodu, tysiące z nich żyją w zagrożeniu epidemią cholery, półtora miliona musiało opuścić swoje miejsca zamieszkania, wiele kobiet i dzieci codziennie pada ofiarą przemocy czy gwałtów.

Ojciec Święty pragnął udać się do Sudanu w październiku tego roku, aby wesperzeć proces pokojowy i wzmocnić głos Kościoła wołający o zaprzestanie przemocy niosącej śmierć. Niestety, ze względu na brak odpowiednich warunków do złożenia takiej wizyty, musiał ją na razie odłożyć.

Aby jednak dać wyraz swojej bliskości z narodem południowosudańskim, Papież postanowił, poprzez Dykasterię ds. Integralnego Rozwoju Człowieka, wesprzeć tych ludzi kilkoma projektami. Obejmują one trzy obszary: zdrowotny, edukacyjny i rolniczy. Przewiduje się w nich wsparcie dla dwóch szpitali prowadzonych przez siostry zakonne, ufundowanie dwuletnich stypendiów dla młodzieży oraz pomoc rodzinom rolników w uprawie i hodowli bydła.

Fot. EPA/OSSERVATORE ROMANO

Papież wspiera Sudan Południowy
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze