Co najmniej 12 osób zginęło, a 48 jest rannych po tym, jak w poniedziałek wieczorem w Berlinie ciężarówka na polskich numerach rejestracyjnych wjechała w tłum ludzi na terenie jarmarku świątecznego w okolicach dworca ZOO. Kierowca, który skierował ciężarówkę w tłum jest notowanym wcześniej przez policję Pakistańczykiem.

Mężczyzna miał przekroczyć niemiecką granicę 31 grudnia 2015 roku w Bawarii. Jak podano dostał się do Niemiec przez miasto Pasawa w południowo-wschodniej części kraju. Domniemany zamachowiec znany był wcześniej policji z powodu drobnych przestępstw. Zmieniał też swoją tożsamość. Policja nie potwierdza na razie tych informacji. W południe odbędzie się konferencja prasowa, na której mają być podane szczegóły wydarzeń. Niemieccy śledczy zakładają, że kierowca działał celowo i określają zajście mianem zamachu terrorystycznego. Kierowca zbiegł z miejsca tragedii, został jednak schwytany. Przez całą noc był przesłuchiwany.

Z kolei policja potwierdziła, że martwy mężczyzna znaleziony w kabinie ciężarówki to jednak Polak. Szef niemieckiego MSW Thomas de Maiziere powiedział, że wiele przemawia za tym, że był to zamach. Według ostatniego bilansu zginęło co najmniej 12 osób, a 48 zostało rannych, w tym część ciężko. Niemiecka policja poinformowała w nocy z poniedziałku na wtorek, że ciężarówka prawdopodobnie została skradziona w Polsce.

Biskupi największych Kościołów Berlina: katolickiego i ewangelickiego są przerażeni domniemanym atakiem terrorystycznym na jarmark bożonarodzeniowy przy placu Breitscheidplatz w Berlinie. Arcybiskup stolicy Niemiec Heiner Koch powiedział, że jest zszokowany obrazami jakie zobaczył z placu, na który w poniedziałek wieczorem wjechała ciężarówka. Arcybiskup wezwał do modlitw za ofiary i ich rodziny. 

Ewangelicki biskup Berlina Markus Dröge napisał na koncie na Twitterze: „Modlę się za zabitych i rannych oraz dziękuję wszystkim służbom ratunkowym za ich działania”. Również abp Koch podziękował służbom bezpieczeństwa i ratunkowym za ich zaangażowanie. W akcji wzięły udział również służby kościelne.

Arcybiskup Berlina zaprosił dzisiaj na godz. 12 do katedry św. Jadwigi na modlitwy w intencji zabitych i poszkodowanych. Natomiast modlitwy w tej intencji w kościołach ewangelickich stolicy Niemiec odbędą się o godz. 18.

Fot. PAP/EPA/BERND VON JUTRCZENKA 

 

Oceń ten artykuł


źródło: PAP, KAI

Udostepnij

FacebookTwitterGoogle+

Wspomóż nas Przyjaciele misji

«
»

Wasze komentarze

Skomentuj jako pierwszy.